ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Çok Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Şubat 2013 Pazartesi 18:29

Kenya’da yaklaşan seçimler tedirgin ediyor


Kenya’da 4 Mart’ta yapılacak genel seçimler öncesi ülke genelinde geniş güvenlik önlemleri alınıyor. Özellikle ABD Başkanı Barack Obama’nın Kenya’yla ilgili konuşması, hükümeti bu konuda ciddi önlemler almaya sevk etti. Buna rağmen, seçim sonrası yaşanabilecek karışıklıklar, sadece Kenya için değil komşu ülkeler için de hazırlıklı olmayı zorunlu hale getiriyor.

2007 - 2008 seçimlerini olaylı geçiren Kenya, kendisine ticari olarak bağımlı bulunan bir çok ülkeyi de endişelendiriyor. Özelikle ithalat ve ihracat alanında liman olarak Kenya’yı kullanan Uganda için bu konu ciddi önem arz ediyor.

Önceki seçimlerde isyancıların TIR’ları soyması sebebi ile ciddi maddi kayba uğrayan Ugandalı işadamları, gerekli önlemlerin alınması için her iki ülke hükümetinden destek beklediklerini açıkladı.

Uganda İşadamları Derneği adına konu ile ilgili açıklamada bulunan İssa Ssekitto, Uganda ithalatının yüzde 90’ının Kenya’nın Mombasa limanına bağımlı olduğunu belirtti. Bu durumun onlar için ciddi bir sorun oluşturduğunu ve hükümetin Tanzanya üzerinden sağlayacağı farklı bir rota ile bu sıkıntılı süreci aşabileceklerini söyledi.

Buna rağmen dönem içerisinde artabilecek benzin fiyatlarının veya rota değişiminin de maddi olarak Ugandalı tüccarları ciddi sıkıntı içerisinde bırakabileceğini de sözlerine ekledi.
Ssekitto, Uganda için belirtilen çözümler arasında stoklamayı da önerdi. Ama bu durumun karaborsa satışın artmasına da sebep olabileceğini ayrıca vurguladı.

Ülke genelinde endişe ile beklenen seçim sadece Kenya’yı değil, tüm komşularını şimdiden tedirgin etmeye başladı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER