ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Ekim 2013 Çarşamba 13:28

Kenya’da 'Khat'ın yasallaşması tartışması büyüyor


Kenya Alkol ve Uyuşturucu ile Savaş Derneği (NACADA) Başkanı John Murutho, Parlemento'yu, Khat ya da Miraa olarak bilinen madde ile ilgili yeni düzenlemeler yapmak üzere göreve çağırdı.

Ülkede 1994 yılında yapılan düzenlemeler gereği 'Khat' uyuşturucu madde kapsamına alınmış, satışı ve kullanılması kanunen yasaklanmıştı. Halen yasadışı olarak yaygın şekilde satılan ve kullanılan madde için yapılacak düzenleme ile yasal hale getirilmesi amaçlanmakta.

Mututho, 'Khat'ın stres veya mutluluk kaynaklı olarak kullanımının insanlar için faydalı olduğunu, bu konuda illegal prosedürün kaldırılmasını istediklerini söyledi.

Afrika genelinde yaygın olarak kullanılan Khat, uyuşturucu etkisinden ziyade uyarıcı ve sakinleştirici özelliği taşıyor. Öğle saatlerinden itibaren kullanılmaya başlanan ot, kişileri çalışamaz hale getirmekle birlikte uyku dürtüsünü de ortadan kaldırıyor.

Bağımlılık yaptığı kesinleşen madde, halihazırda Amerika, Kanada, İsveç, Ürdün, Hollanda ve son olarak İngilterede yasaklanmış durumda.
NACADA’nın 'Khat'ı yasallaştırma girişimlerine sıcak bakmayan hükümetin alacağı karar Kenyalılarca merakla bekleniyor.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER