ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Eylül 2013 Salı 11:09

Kenya AVM olayında İngiliz Terörist(Beyaz Dul) Şüphesi


AVM olayında 4. güne giren Kenya’da tüm sorular cevap beklemeye devam ediyor. Kamuoyu bu olayın arkasında Somalili terörist grup el-şebab’ın yanlız olmadığı konusunda hem fikir. Tüm veriler olayın uluslararası bağlantılar ile gerçekleştirildiğini gösteriyor.

Kenya medyası bu olayın arkasında ‘Beyaz Dul’ kod adı ile bölgede namı güçlü İngiliz terörist Samantha Lewthwaite bulunduğu iddaası ile çalkanıyor. 29 yaşında olan İngiliz teröristin 2007 yılında 3 çocuğu ile beraber Kenya’ya yerleştiği ve buradan Somali, Kenya ve diğer doğu Afrika ülkelerinde ki El-Şebab bağlantılarının kontrolünü yaptığı söyleniyor. Ulusarası terör uzmanları özellikle El-şebab’ın kadın intihar bombacılarının eğitiminden bu teröristin bir numaralı sorumlu olduğu konusunda hem fikir.

Olay sırasında dışarı çıkan rehinelerin kadın terörsit vurgusunu yapmaları, bir kadının teröristleri kontrol ettiğine dair verdikleri ifadeler şüphelinin Lewthwaite olabileceği üzerinde ki iddiaları arttırıyor.

17 yaşında müsüman olan Lewthwaite’in eşi 2005 yılıunda Londra metrosuna yapılan terörist saldırda ölen 4 intihar bombacısından biri. Eşi ile beraber El-Kaide ve El-Şebab içerisinde önemli kademelerde görev alan Lewthwaite en çok aranan kadın teröristlerin başında geliyor.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER