ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Mart 2013 Pazartesi 15:27

Kenya, 11. kez sandık başında


 Kenya’da 14 Milyon seçmen bugün sabah 06.00 itibari ile sandık başına gitmeye başladı. Akşam saat 17.00’de tamamlanacak olan seçimler için halk sandık başında uzun kuyruklar oluşturdu.

1963 yılında bağımsızlığını ilan eden Kenya, genel seçimler için 11.kez sandık başına gidiyor. Toplam 8 partinin yarıştığı bu seçim, seçim yönetmeliğinde yapılan değişiklikten dolayı bir ilk olma özelliğini taşıyor.

Toplamda 12 bin kişi, başta cumhurbaşkanı ve başbakan olmak üzere çeşitli pozisyonlarda seçilmek üzere seçim kağıdına yansıtılmış durumda.

Bu seçimin diğer bir özelliği de şimdiye kadar yapılmış olan seçim hazırlıkları içerisinde en pahalı seçim olması. Başta parmak izi olmak üzere birçok sistemin bilgisayar üzerinden yürütüleceği bu seçimin Kenya’ya maliyeti toplam 25 milyar Kenya Şilini (290 milyon dolar). Bir önceki seçimin maliyeti ise 8 milyar Kenya Şilini (90 milyon dolar) olmuştu.

Seçim öncesi ve sonrası güvenliği sağlamak üzere olağanüstü tedbirler alındı. Konu ile ilgili ülke genelinde 99 bin polis ve 7 bin üst düzey polis görevlendirildi.

Seçim sonuçlarının 48 saat içerisinde açıklanması öngörülüyor. Resmi sonuçların ise 7 gün içerisinde açıklanacağı bildirildi. Yeni seçim sistemine göre yüzde 51’lik çoğunluğu sağlayan parti seçimin galibi olacak. Çoğunluk sağlanamaz ise 30 gün içerisinde 2.tur seçimler düzenlenecek. Bu süreç içerisinde partiler yeniden koalisyona gidip yüzde 51’lik barajı geçme yollarını bulmaya çalışacak. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER