ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL16°C
Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Mart 2013 Cuma 17:59

Kazakistan ve Fransa arasında ortak 25 proje

Kazakistan ve Fransa arasında ortak 25 proje


Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius ve beraberindeki işadamları heyeti, Kazakistan’a çıkartma yaptı.
Kazak mevkidaşı Yerlan İdrisov’un davetlisi olarak başkent Astana’ya gelen Fabius ilk olarak Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev tarafından kabul edildi. Görüşmede Nazarbayev üç ay önce Fransa’ya yaptığı ziyarette François Hollande ile yaptığı görüşmede aldıkları kararların hayata geçmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Kazak lider, Fransa’nın önde gelen şirketlerinin Kazakistan ile ortaklaşa 25 büyük projeyi hayata geçirecek olmasının, iki ülke arasındaki öncelikle ekonomik ve siyasi ilişkilerin gelişmesine vereceği katkının önemine vurguda bulundu.
Konuk Bakan Fabius ise iki ülke arasında ortak çıkarların bulunduğunu, bölgesel ve uluslararası konularda ortak hareket ettiklerini kaydetti. Fabius Fransa Cumhurbaşkanı Hollande’nin Nazarbayev’in daveti üzerine Kazakistan’ı ziyaret edeceğini dile getirdi.
Kazakistan Başbakanı Serik Ahmetov ile başbakanlıkta görüşen Fransız bakan, daha sonra mevkidaşı Yerlan İdrisov ile bir araya geldi. Heyetler arası görüşmelerden sonra Kazakistan ve Fransa arasında eğitim alanında işbirliği anlaşması imzalandı. Anlaşmaya Kazakistan adına Milli Eğitim ve Bilim Bakanı Bahıtjan Jumagulov ve Fransa adına ise Bakan Fabius imza attı.
Görüşmeler sonunda iki bakanın katılımıyla ortak basın toplantısı düzenledi. Kazakistan Dışişleri Bakanı, ülkesinin bağımsızlığını tanıyan ilk ülkeler arasında bulunan Fransa ile ilişkilerin geldiği gelinen noktanın ise memnuniyet verici olduğunu kaydetti. Ülkesinin Avrupa Birliği ülkeleri arasında Stratejik İşbirliği Anlaşması bulunan tek ülkenin Fransa olduğunu kaydeden İdrisov, imzalanan yeni anlaşmalar ile de iki ülke arasındaki ilişkilerin daha da güçleneceğini söyledi.
Konuk bakan ise görüşmelerde başta Afganistan olmak bölgesel ve uluslararası konularda görüş alışverişinde bulunduğunu belirtti. Kazakistan’da Fransa’nın helikopter üretimi ile birlikte önemli yatırımlarının olduğunu kaydeden Fabius,bugün imzalanan anlaşmalar ile Kazakistan ve Fransa arasındaki ilişkilerin daha da güçleneceğine olan inancını tekrarladı.

 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER