ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL27°C
Mevzi Sağanak
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Haziran 2013 Cumartesi 16:30

Kazak-Özbek ilişkilerinde yeni dönem


Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in Özbekistan’a resmi ziyareti iki ülke ilişkilerinde yeni bir sayfa açtı.

Özbekistan Cumhurbaşkanı İslam Kerimov’un davetlisi olarak Taşkent’e giden Kazak lider, Astana’nın Taşkent Büyükelçiliği yeni binası, meşhur Kazak şair Abay’ın heykelinin açılış törenine katıldı. Açılışı yapılan Abay’ın heykeline gül bırakan Nazarbayev ve Kerimov yeni elçilik binasını da gezdiler. Elçilik binasına bayrak çekme töreninin ardından konuşan Nazarbayev, Abay’ın şiirlerinde verdiği mesajın sadece Kazak halkına değil tüm İslam alemini kapsadığını söyledi. Abay’ın, İstanbul, Moskova, Tahran ve Londra’da heykellerinin bulunduğunu ve isminin caddelere verildiğini hatırlatan Nazarbayev, Abay’ın insanlık için ortak bir değer olduğunu vurguladı. Nazarbayev, kardeş ve dost Özbekistan’da Abay heykelinin dikilmesi ve bir caddeye Abay isminin verilmesinin iki kardeş ülke arasındaki ilişkilerin iyi olduğunun kanıtı olduğunu söyledi.

Özbekistan Cumhurbaşkanı İslam Kerimov ise iki ülke ilişkilerini alkışa benzeterek iki elin vurulmasıyla ortaya çıktığını ve kardeş ülkeler arasında ilişkilerin karşılıklı ziyaretlerle güçleneceğine inandığını kaydetti. Kardeşlerin zor zamanlar için olduğunu vurgulayan Kerimov, Nazarbayev’in de katkılarıyla aynı şekilde Özbek şair Ali Şir Nevai’nin heykelinin de Astana’ya dikilmesini teklif etti.

Nazarbayev’in ziyareti sırasında iki ülke arasında Stratejik Ortaklık Anlaşması imzalandı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER