ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL16°C
Az Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Temmuz 2014 Çarşamba 13:57

Kayıtsız şartsız ateşkes

Kayıtsız şartsız ateşkes

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Ukrayna'nın doğusundaki olaylara ilişkin, "Kayıtsız şartsız ateşkes" şartlarının oluşturulması gerektiğini söyledi.


Moskova'da İtalya Dışişleri Bakanı Federica Mogherini ile düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Lavrov, görüşmede Ukrayna başta olmak üzere, İsrail-Filistin gerginliği, Suriye ve Irak gibi uluslararası konuları ve ikili ilişkileri değerlendirdiklerini belirtti.

Lavrov, Mogherini ile daha önce de değişik vesilerle birçok kez temas kurduklarını ancak dışişleri bakanı olarak Rusya ya ilk ziyaretini gerçekleştirdiğini anımsatarak, bu görüşmenin gelecekteki işbirliğinin şekillendirilmesi açısından yayarlı ve önemli olacağını söyledi.

"Ukrayna'da kayıtsız şartsız ateşkes sağlanmalı"

Lavrov, Ukrayna'da krizin çözümü adına ateşkes ortamına geri dönülmesi gerektiğinin altını çizereken, Kiev yönetiminin, Berlin deklarasyonunun gereklerini yerine getirmediğini ileri sürdü.

Lavrov, "Berlin deklarasyonunu hatırlatmak isterim, orada kayıtsız şartsız ateşkez sağlanması yönünde karar alındı. Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko'nun barış planında bazı koşullar var bunları geri çekilmesi lazım" değerlendirmesinde bulundu.

Ukrayna'nın doğusunda yaşayan halkın da haklarının ve bazı isteklerinin olduğu vurgulayan Lavov, "Sorunun çözülmesi adına, krizin tüm taraflarına insanca yaklaşmak lazım. Onları terörist olarak nitelendirmemek lazım, onların da hakları ve istekleri olduğunu unutmamak gerekir" dedi. Rus Bakan, Kiev'de temaslarını tamamlayarak Moskova'ya gelen Mogherini'nin, "Ukrayna'dan getirdiği yeni bir şey, yeni bir teklif olmadığını" sözlerine ekledi.

İsrail-Filistin arasındaki gerginlik-

Lavrov, İsrail-Filistin gerginliği konusunda, Gazze'de karşılıklı olarak şiddetin durdurulması gerektiğini vurguladı. Lavrov, "Daha önce varılan anlaşmaların uygulanması ve onlara saygı gösterilmesi, sorunların çözüme adına önemlidir" değerlendirmesinde bulundu.

İtalya Dışişleri Bakanı Mogherini ise "Gazze'de yaşanan son gelişmeler bizi endişelendiriyor. Bu krizde rol olan tüm taraflar ateşkes ve istikrar ortamının sağlanması için elinden geleni yapmalı" diye konuştu.
Mogherini ayrıca, Lavrov ile görüşmelerinde Ukrayna konusunu detaylı bir şekilde değerlendirdiklerini belirterek, Ukrayna'nın doğusunda ateşkesin ve barış ortamının sağlanmasından yana ortak tutum beyan ettiklerini dile getirdi.
Güney Akım Projesi'nin sadece İtalya için değil, tüm Avrupa bölgesinin enerji güvenliği açıısndan önemli olduğuna vurgu yapan Mogherini, "Önümüzdeki dönemde kendi aramızda daha detaylı görüşmeler yapacağız" ifadesini kullandı.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER