ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Şubat 2014 Cuma 22:56

Kayda değer ilerleme sağlanamadı

Kayda değer ilerleme sağlanamadı


Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Gennadi Gatilov, Suriye krizinin çözümü için yapılan Cenevre 2 görüşmelerinin ikinci etabında da kayda değer bir gelişme sağlanamadığını söyledi.

RT’ye değerlendirmede bulunan Gatilov, “Maalesef, müzakerelerde ilerleme şimdi çok zor. Bu bekleniyordu, çünkü ajandada yer alan konular güçlü bir siyasi irade gerektiriyor. Bu yüzden bir ilerleme sağlanamıyor.” dedi.

“Öncelikle iki konu tartışılıyor. Terörle mücadele ve Suriye’de geçiş hükümetinin kurulması” tespitinde bulunan Gatilov, Suriye’de insani durumun kritik seviyede olduğunu aşamalı olarak sorunun çözülmesi gerektiğini ifade etti.

Cenevre 2 görüşmelerinin üçüncü etabı için herhangi bir tarih belirlenmediğini kaydeden Gatilov, “BM Suriye özel temsilcisi Lahdar İbrahimi’den yeni görüşme takvimi almadık. Sanırım BM Genel Sekreterliği konu hakkında bilgilendirilecek. Sonra da üçüncü etap görüşmelerinin tarihi ile ilgili karar verilecek.” bilgisini verdi.

Gatilov, Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim’le kontakları çerçevesinde Suriye yönetim delegasyonunun müzakere sürecine devam edecekleri izlenimi edindiklerini ifade etti.

Suriye Dışişleri Bakan Yardımcısı Faysal Mikdad da Cenevre’de devam eden görüşmelerde sonuç alamadıklarını kaydetti. Suriye muhalefetini sadece geçiş hükümeti oluşturmak gündemi ile görüşmelere geldiği eleştirisi getiren Mikdad, terörizmle mücadele edilmesi ve güvenlik koşullarının oluşturulmasının öncelik olması gerektiğini savundu.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER