ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Az Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 02 Kasım 2013 Cumartesi 23:14

Katar'dan İsrail'e kınama


Katar, İsrail'in, Doğu Kudüs'te bin 500 Yahudi yerleşim birimi inşası kararı almasını kınayarak, kararın, barış sürecine zarar verdiğini belirtti.
Katar resmi haber ajansında yer alan habere göre, Dışişleri Bakanlığı yaptığı yazılı açıklamada, İsrail'in genişleme kararını, ''uluslararası hukuka tamamen aykırı'' olarak nitelendirdi.
''İsrail, işgal altındaki Filistin topraklarında, yasalara aykırı bir coğrafi yerleşim planı dayatmaya çalışıyor'' denilen açıklamada, "Alınan karar, barış sürecini ve bu çerçevede sarfedilen uluslararası çabaları hiçe saymakta ve süreci zedelemektedir'' ifadesine yer verildi.
Açıklamada yarıca, uluslararası topluma, İsrail'in genişleme planlarını durdurması için derhal harekete geçme çağrısında bulunuldu.
İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, 30 Ekim'de, Doğu Kudüs'te 2 turistik tesis ve Ramet Şalomu yerleşim birimine bin 500 ek konut yapılmasını içeren projeyi onaylamıştı.
Türkiye, Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamayla İsrail'in kararını, "şiddetle" kınamış, uluslararası toplumu gerekli adımları atmaya çağırmıştı.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER