ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Kuvvetli Sağanak
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Ekim 2014 Çarşamba 18:55

Katalonya referandumda inat ediyor

Katalonya referandumda inat ediyor

Katalan parlamentosu, Anayasa Mahkemesi'nin kararına rağmen referandum hazırlıklarını sürdürüyor.


İspanya'nın Katalonya özerk yönetimi, İspanyol hükümetinin baskıları ve Anayasa Mahkemesi'nin referandumu askıya alan kararına rağmen bağımsızlık yanlısı girişimlerini sürdürüyor.

9 Kasım'daki referandumun ilanına gerekçe olan Katalonya'daki yerel halk oylaması yasasının, İspanyol hükümeti tarafından Anayasa Mahkemesi'ne itiraz edilmesini kabullenemeyen Katalan parlamentosu, düzenlemenin, yasa dışı olup olmadığını araştırmak için komisyon kurulmasına karar verdi.

Yapılan oylamada, Katalonya'da iktidardaki CİU ile bağımsızlık yanlısı referanduma destek veren muhalefetteki ERC, ICV ve CUP partileri komisyonun kurulmasına "evet" oyu verirken, PSC, PPC ve Ciutadans "hayır" oyu kullandı. PPC, komisyonun yasa dışı olduğunu savunarak, komisyona seçilen 7 Katalan parlamenter hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunacağını açıkladı.

Öte yandan Katalonya Başkanı Artur Mas da genel kuruldaki konuşmasında, "Katalan halkının oy kullanma ve geleceğine karar verme arzusuna karşı çıkmayacağım" diyerek,  Katalonya'da sosyal ve siyasi çoğunluğun referandum talebinde bulunmaya devam etmesi halinde Katalan başkanı olarak geri adım atmayacağını vurguladı. Mas, "İspanyol hükümeti engel koysa da Katalan halkı sonunda oy kullanacak. Önleyemeyecekler" dedi.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER