ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL27°C
Çok Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Temmuz 2014 Salı 12:59

Katalan ekonomisi bağımsızlığı kaldıramaz

Katalan ekonomisi bağımsızlığı kaldıramaz

Katalonya özerk yönetimnin bağımsızlığını ilan etmesi durumunda avro para biriminden çıkmanın bedelini ödeyemeyeceği uyarısı yapıldı.


İspanya'nın doğusundaki Katalonya özerk yönetiminde bağımsızlık yanlısı girişimlerle ilgili tartışmalar devam ediyor. Katalonya özerk yönetimi hükümetinin oluşturduğu "Ulusal Geçiş için Danışma Konseyi", olası bir bağımsızlık durumunda Katalonya'nın sosyal, ekonomik, siyasi ve hukuki açıdan ne durumda olacağına ilişkin çalışmalarını sürdürüyor. Konsey, son olarak Katalonya'da para birimiyle bağlantılı ekonomik durumla ilgili bir rapor hazırladı ve raporu Katalanların başkanı Artur Mas'a sundu.

Raporda, Katalonya'nın bağımsızlığını ilan edip avro para biriminden çıkartılması halinde yeni bir para birimi oluşturarak uluslararası piyasalarda var olma kapasitesinin çok düşük olduğu belirtildi.

Bedelini ödeyemezler

"Katalonya'nın bunun bedelini karşılayabilecek durumda olmadığı" vurgulanan raporda, Katalonya'nın AB'den çıkması halinde avro para biriminde kalması için bir anlaşma yapması önerisi dile getirildi.

Katalonya'nın ulusal mal ve aktiflerin paylaşımında İspanyol devleti ile işbirliğine ihtiyaç duyulduğu kaydedilen raporda ayrıca, Katalonya'nın bağımsızlık ilan etmeden önce enerji ve su ihtiyacının giderilmesini garantilemesi, geçici bir anayasa hazırlanarak Katalan ve İspanyol olmak üzere çifte vatandaşlık hakkı sağlanması gerektiği ifade edildi.

Konsey, Katalonya'nın olası bir bağımsızlığında oluşacak tabloda uluslararası ekonomik ilişkileri ve İspanya ile ticari ilişkileri değerlendiren bir raporu da önümüzdeki günlerde sunacak.

Katalan ısrarı

İspanyol meclisinin hiçbir şekilde bağımsızlık yanlısı bir referanduma izin vermemesi ve Başbakan Mariano Rajoy'un da Katalonya'ya karşı sert ve kararlı bir tavır ortaya koymasının, ayrılık yanlısı milliyetçi Katalan partilerin bağımsızlık umutlarındaki yasal çıkış yollarını kapattığı yorumları yapılıyor.

Mevcut durumda Katalonya yönetimi tarafından 9 Kasım'da yapılması öngörülen bağımsızlık yanlısı referandumun hiçbir yasal tarafı bulunmuyor. Artur Mas'ın sonuna kadar pes etmeyeceği ve eylül ayında Katalan parlamentosunda çıkarılacak yerel bir referandum yasası ile İspanyol devletini sıkıştırmak istediği biliniyor. Özellikle uluslararası ülke imajı açısından Katalonya'da yaşananları küçük bir krizmiş gibi göstermek isteyen İspanyol hükümeti ise genelde sessiz kalmayı tercih ediyor ya da milliyetçi Katalanların eline koz vermemek için ılımlı mesajlar vermeye özen gösteriyor.

 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER