ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Ağustos 2014 Perşembe 14:46

Kassam hazır kıta bekliyor

Kassam hazır kıta bekliyor

Hamas ile İsrail arasındaki ateşkesin ardından Kassam Tugayları mevzileri terk etmedi.


Hamas'ın askeri kanadı İzzettin Kassam Tugayları İsrail'le varılan 72 saatlik ateşkese ve işgale son verilmesine rağmen mevzilerinde bekliyorlar.

Al Jazeera'ye konuşan bir Kassam Tugayları üyesi, "Yüksek bir hazırlık içindeyiz. Her an alarm halindeyiz. Düşman direnişin tüm şartlarını kabul etmedikçe buradan ayrılmayacağız" diyor.

Sınırın birçok yerinde mevzileri bulunuyor. Değişik türden füzeleri ateşkesin bozulması halinde fırlatmaya hazır tutuyorlar.
İsrail Gazze'de bilinen tüm tünelleri imha ettiğini açıklasa da Kassam Tugayları'nın bir üyesi İsrail bombardımanlarında çok büyük yıkım yaşayan bölgelerde bile var olmaya devam ettiklerini söylüyor.

Kassam üyesi, İsrail askerlerinin girdiği bazı bölgelerde bulunan Kassam üyeleri tünelde saklanmayı başardığını belirtiyor.

Al Jazeera'ye konuşan bir başka Kassam Tugayları üyesi ise şunları söylüyor:

"Hedeflerini gerçekleştirdiğini sanan düşmana buradayız diyorum. Siz de direnişin nasıl imkânlara sahip olduğunu gözlerinizle görüyorsunuz. Dahasını göreceksiniz. Biz hala tüm imkânlarımızla burada, sınırdayız. Yardım hattındaki kardeşlerimiz her türlü desteği sağlıyor. Direnişin ortaya koyduğu tüm şartlar kabul edilinceye kadar burada direnecek güçteyiz."

Hamas'ın Gazze'de güçlü olmasının en önemli nedeni bu tüneller. İsrail en büyük amacının tünelleri yıkmak olduğunu açıklayarak 17 Temmuz'da kara saldırısına başlamıştı.

İsrail'in gazze'ye yönelik 28 gün süren saldırılarında 2 bine yakın Filistinli hayatını kaybetti, 10 bine yakın kişi yaralandı. Ölenlerin çok büyük çoğunluğu sivillerden oluşuyor.

İsrail ve Hamas 5 Ağustos Salı günü saat 8:00 itibariyle başlayan 3 günlük ateşkesi kabul etmişti. Kalıcı ateşkes görüşmeleri ise Kahire'de devam ediyor.

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER