ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Hafif Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Aralık 2012 Çarşamba 12:02

Kasırga 238 kişi vurdu


Filipinler’in güneyini vuran Pablo (uluslararası adı Bopha) kasırgası sonucu ölü sayısının 238’e yükseldiği bildirildi. Felaket sonucu yüzlerce kişi de kaybolurken, kurtarma ekipleri sel ve toprak kayması sonucu ulaşımı kesilen bölgelere erişmeye çalışıyor.

Filipinler’in güneyindeki Mindanao adasını dün vuran Pablo kasırgası, gece şiddetini azaltarak Güney Çin Denizi’ne doğru ilerlerken, arkasında büyük yıkım bıraktı. Kasırga şiddetli yağış ve hızı saatte 210 kilometreye ulaşan rüzgâr getirmişti. Felaket sonucu bölgede ağaçlar devrilirken, toprak kaymaları, su baskınları oluştu. Bölgede iletişim ve elektrik hatları koparken, yıkılan köprülen sonucu bazı yerler ile ulaşım kesildi.

Filipinler’in GMA televizyonu, felaket sonucu Mindanao’nun New Bataan şehrinde 142 kişinin öldüğünü duyurdu. Ayrıca aynı bölgedeki Davao Oriental vilayetinde 81 kişi ölürken, yakınlarındaki diğer bölgelerde ise 15 kişinin öldüğü açıklandı. Bununla Pablo kasırgası sonucu ölü sayısı 238’e yükseldi. Felaket sonucu New Bataan’da 241 kişinin kayıp olduğu ifade ediliyor.

Kasırga bölgede büyük yıkıma yol açarken, Cateel kasabasında hiçbir yapının sağlam kalmadığı gelen bilgiler arasında.

Filipinler makamları kurtarma çalışmalarına hız verirken, ekipler sel ve toprak kayması sonucu ulaşımı kesilen bölgelere erişmekte zorlanıyor. Felaket sonucu 87 bin kişinin geçici barınaklara sığındığı aktarıldı.

Pablo, Filipinler’i bu yıl vuran 16. kasırga oluyor. Filipinler’i her yıl vuran yaklaşık 20 kasırga ve fırtına sonucu yüzlerce insan ölüyor. Pablo’nun, ülkeyi bu yıl vuran en şiddetli kasırga olduğu ifade ediliyor. Filipinler’i Aralık 2011′de vuran Sendong (uluslararası adı Washi) kasırgası sonucu bin 200′den fazla kişi ölmüştü.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER