ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Şubat 2013 Perşembe 14:37

Karadağ'da Cumhurbaşkanlığı seçimi


Karadağ'da 7 Nisan'da yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimleri için mevcut Cumhurbaşkanı Filip Vuyanoviç'le birlikte 2 aday yarışacak.
     Karadağ'da 7 Nisan'da yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimleri için Sosyalistlerin Demokrat Paritisi (DPS) halen bu görevi yürüten Filip Vuyanoviç'i aday gösterirken, Demokratik Cephe'nin (DF) adayı Miograd Lekiç, Adil Karadağ'ın adayı ise Rade Boyoviç oldu. Pozitif Karadağ Partisi ve Boşnak Partisi ise Cumhurbaşkanlığı seçimlerine kimseyi aday göstermedi.
     Pozitif Karadağ Genel Başkanı Darko Payoviç, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde partisinin ekonomik koşullardan dolayı aday çıkartmadığını belirterek, "Partimiz, geçtiğimiz genel seçimlerde kampanyalarda kullanmak üzere aldığı kredileri geri ödüyor. Mali nedenlerden dolayı Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday çıkaramayacağız" dedi.
     Boşnak Partisi lideri Rafet Husoviç de 7 Nisan'daki Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yeterli mali kaynağa sahip olmadıkları gerekçesiyle kendi adaylarını çıkarmayacaklarını bildirdi. Husoviç, seçimlerde DPS'in adayı Vuyanoviç'i destekleyeceklerini belirtti.
    
     -Adaylığın geçerli olması için 7 bin 710 imza-
    
     Bu arada, Karadağ Devlet Seçim Komisyonu, partilerin adaylarının Cumhurbaşkanlığı seçimlerine katılabilmeleri için 7 bin 710 vatandaşın imzasını toplaması gerektiğini şart koştu.
     DPS ülkenin güneybatısında, Adriyatik Denizi kıyısındaki Kotor şehrinde kendi adayı Filip Vuyanoviç için imza toplamaya başlarken, Adil Karadağ Partisi adayı Rada Boyoviç ise imza toplama kampanyasını bugün başlattığını duyurdu. Demokratik Cephe ise dün adayı Miograd Lekiç için imza kampanyası başlattı.
     7 Nisanda yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde, görev devir teslim töreni ise 20 Mayıs'ta Karadağ'ın tarihi Çetinye kentinde düzenlenecek.
    

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER