ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL28°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 21 Ocak 2014 Salı 12:02

Kanlı Ocak şehitleri Lahey'de anıldı

Kanlı Ocak şehitleri Laheyde anıldı


20 Ocak Bakü Katliamı’nın 24. yıldönümünde şehitler, Hollanda Azerbaycan Türk Kültür Derneği öncülüğünde düzenlenen programla anıldı.

Lahey'deki Azerbaycan Türk Kültür Derneği'nde düzenlenen programda şehitlerin anısına Lahey On Dört Masumlar Camii imamı Mehmet Olgun Kur’an-ı Kerim okudu.

Programda 20 Ocak 1990 tarihinde Sovyet tanklarının Azatlık Meydanı'nda masum insanların üzerine giderek onların katletmesine şahit olan Azerbaycanlı Türkler de birer konuşma yaptı. Duygulu anların yaşandığı konuşmalarda 20 Ocak Bakü katliamının asla unutulmayacağı ve gelecek nesillere bunun anlatılacağı açıklandı.

Hollanda Azerbaycan Türk Kültür Derneği Başkanı İlhan Aşkın, 20 Ocak'ı Azerbaycan halkının bağımsızlığa attığı bir adım olarak değerlendirdi. Aşkın, şunları söyledi: " 20 Ocak katliamının Türk dünyası yüreğinde bıraktığı acıyı unutmadık. Şehitlerimiz, hayatlarını özgür ve bağımsız Azerbaycan için verdiler. Bizler Hollanda’da, Azeri bayrağı altında sesimizi duyurduk, duyurmaya devam edeceğiz. Bugün bizim azatlık günümüzdür. Allah bir daha bizlere böyle günler yaşatmasın. Azerbaycan halkının tarihine Kanlı Yanvar Faciası (Kanlı Ocak Faciası) olarak dahil olmuş 20 Ocak 1990 tarihli olayların üzerinden 24 yıl geçiyor. 24 yıl önce Azerbaycan halkının kaderinde kötü ve korkulu günler yaşanıyordu. Halk saldırıya uğramış, suçsuz insanlar kurşuna dizilmiş, tankların altında ezilmişti. Ama 20 Ocak, Azerbaycan halkının tarihinde, sadece ağıt ve acı ile hatırlanacak gün değil."

Bir daha böyle bir insanlık suçunun yaşanmamasını arzuladıklarını söyleyen Başkan Aşkın, "20 Ocak de halkımızın şan ve şeref günüdür. O gün caddeleri boyamış al şehit kanları bir anlamda milli ülkümüzün uyanan güneşinin kırmızı şafağını simgeliyordu. Halkımız o gün üstüne saldıran dehşet verici kabusa, Sovyet ordusunun korkunç saldırısına karşı göğüs germeyi, kendi kimliğini ve metanetini korumayı başardı. 1990 yılının 20 Ocağı Azerbaycan'ın istiklal yolunun ilk şehitlik zirvesiydi. O gün 137 kişi öldürülmüş, 700 kişi yaralanmış ve 800'den fazla kişi gözaltına alınmıştır.Azerbaycan Türklerinin özgürlük mücadelesini hunharca katliamları ile bastırmaya çalışan Sovyet zulmünü şiddetle lanetliyor, bir daha böyle bir insanlık sucunun yaşanmamasını, arzuluyoruz." dedi.

Programa katılan davetlilere dernek yönetimi tarafından hüzün ve katliamı simgeleyen karanfiller verildi. Hollanda Azerbaycan Ana Vatan Kadın Kolları Başkanı Mayise Gündoğdu, bu tip toplantılara kadınların daha çok iştirak etmesi gerektiğini vurgulayarak 20 Ocak hadisesi ile ilgili duygularını paylaştı. Davetlilere şehitler anısına yapılan helva, yemek ve çay ikram edildi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER