ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Ocak 2013 Çarşamba 00:15

Kanada Mali konusunda karar veremedi


Kanada, Mali'de askeri operasyon başlatan Fransa'ya 1 hafta süreyle lojistik amaçlı gönderdiği askeri nakliye uçağının görev süresini uzatıp uzatmama konusunda karar veremedi.

Kanada Dışişleri Bakanı John Baird'in sözcüsü Rick Roth, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande'ın, Kanada Başbakanı Stephen Joseph Harper'ı arayarak Mali'ye gönderilen C-17 tipi askeri ağır nakliye uçağının görev süresini uzatmasını istediği yönündeki bir soruya, ''Bu konuda sonuca ulaşmış bir kararımız yok'' yanıtını verdi.

Kanada Savunma Bakanı Peter MacKay'in, lojistik amaçlı görevin askeri unsur da içerebileceğini açıklamasına rağmen Roth, ''Kanada ne şimdi ne de gelecekte Mali'de askeri bir harekatın içinde olacak'' ifadesini kullandı.

Öte yandan, Kanada Dışişleri Bakanı John Baird ile yakın zamanda bir araya gelen Mali'nin Ottawa Büyükelçisi Tarore Ami Diallo, CBC televizyonuna yaptığı açıklamada, Kanada'nın Mali'ye gönderdiği askeri ağır nakliye uçağının görev süresinin uzatılacağını ve görev alanının da genişletileceğini söyledi.

Başbakan Harper'ın, 1 hafta süreyle hizmet vereceğini açıkladığı uçağın görev süresi yarın doluyor.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER