ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Ocak 2013 Çarşamba 21:48

Kamu çalışanları grevi sona erdi


Bosna-Hersek'i oluşturan iki entiteden biri olan Bosna Sırp Cumhuriyeti'nin en büyük kenti Banya Luka'da, polisler, öğretmenler, yargı mensupları ve idari çalışanlara ait sendikaların iki gün önce başlattığı grev sona erdi.

Eğitim Sendikası temsilcileri tarafından yapılan açıklamada, ikinci eğitim-öğretim döneminin başlaması nedeniyle greve son verildiği, bu kararın öğrencilerin rahatça okullarına devam edebilmeleri için alındığı belirtildi.

İdari çalışanlar ve polis sendikaları temsilcileri ise grev başladıktan sonra çalışanlara baskı uygulandığını, bu nedenle grevi daha fazla sürdürmek istemediklerini ifade etti.

Sırp Cumhuriyeti Polis Sendikası temsilcisi Duşko Yandriç, çalışanların hakları için mücadeleye devam edeceklerini söyledi. Yandriç, bazı çalışanların grev boyunca çalışması gerektiğine ilişkin yasanın yeniden değerlendirilmesi için Anayasa Mahkemesi'ne başvuracaklarını ifade etti.

Eğitim çalışanları sendikası temsilcisi Stevan Miliç de AA muhabirine yaptığı açıklamada, Bosna Sırp Cumhuriyeti hükümetinin hedeflerine ulaşmak, grevi bitirmek ve sendikaları baskı altına almak için yasa dışı girişimlerde bulunduğunu söyledi.

Sırp Cumhuriyeti İçişleri Bakanı Stanislav Çaco ise grevi engellemek için çalıştıkları ve greve katılanlara baskı uyguladıkları yönündeki suçlamaları kabul etmedi. Çaco, "Biz, çalışanların grev boyunca ne şekilde davranacaklarına karar verenler olarak yasaların ne olduğunu çok iyi biliyoruz ve onları ihlal etmedik" diye konuştu.

Bosna Sırp Cumhuriyeti hükümetinin ekonomik krizi neden göstererek kamu çalışanları üzerinden tasarrufa gitme yolunu seçmesi ve bu karar doğrultusunda kamu çalışanlarının maaşlarında yüzde 10'luk indirime gitmesine tepki gösteren sendikalar iki gün önce genel grev ilan etmişti.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER