ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Nisan 2013 Salı 17:01

Kalla, Fatih Üniversitesi'ni ziyaret etti

Kalla, Fatih Üniversitesini ziyaret etti


Endonezya eski Devlet Başkanı Yardımcısı Dr. Yusuf Kalla, İstanbul’daki Fatih Üniversitesi'nde öğrencilere seslendi. Kalla, ülkeler için barış ve huzurun önemini örneklerle anlattı.

Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Türkiye’ye gelen Yusuf Kalla, gezisinin İstanbul durağında Endonezyalı öğrencilere seslendi. İki ülke arasındaki dostluğunu çok içten olduğuna dikkat çeken Kalla, önümüzdeki yıllarda bu dostluğun daha da artacağına inandığını vurguladı.

Endonezya Devlet Eski Başkan Yardımcısı Dr. Yusuf Kalla, üniversiteye gelişinde Fatih Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şerif Ali Tekalan tarafından karşılandı. Sıcak karşılamayla başlayan sohbet, kahvaltıda da devam etti. Kahvaltının ardından Rektör Tekalan, Dr. Kalla’ya çeşitli hediyeler takdim etti. Aynı zamanda fotoğraf sanatçısı da olan Tekalan, kendi çektiği Kızkulesi resminin bulunduğu bir tabloyu da hediye etti.

Dr. Kalla, daha sonra Yunus Emre Konferans salonunda çoğunluğunu Endonezyalıların oluşturduğu yabancı gruba seslendi. ‘Güney Asya’da Barış ve Uzlaşma’ konulu konferansta konuşan Kalla, Türkiye’nin bölgesinde güçlü bir ülke olduğuna değindi. Güneydoğu Asya bölgesinde uzlaşmayı sağlamak için ASEAN (Güney Doğu Asya Ülkeler Birliği)’ın 1967 yılında kurulduğunu söyledi. 1950 yılından bu yana çatışma, protesto ve isyanların sürekli devam ettiğini belirtti.

Kalla, “Bölgemizde en ciddi çatışma olayları siyasi ve dini olaylarla meydana geldi. Endonezya’da, Filipinler’de, Myanmar’da çeşitli olaylar yaşandı. Şimdi de Ortadoğu ülkelerinde Suriye ve Filistin’de benzeri olaylar yaşanıyor.” dedi.

Dr. Yusuf Kalla, Endonezya’da çeşitli karışıklık ve çatışma alanlarında barış için çaba harcadığını belirtti: “Poso, Ambon gibi bölgelere dedim ki, bu dinler arası Müslüman ve Hıristiyanlar böyle çatışmaya devam ederse, birbirinizi öldürürseniz hiçbiriniz cennete giremezsiniz. Bu görüşmelerin ardından 2 sene sonra bölge sakinleşti. ASEAN oluşturduktan sonra Güneydoğu Asya bölgesi şükürler olsun o çatışma sürekli devam etmedi.”

Özellikle Açe bölgesinde uzun yıllar çatışmalar yaşandığına değine Dr. Kalla, “Endonezya’da Açe bağımsızlık istedi, ben hayır dedim. Fakat özerklik oldu. Yüzde 70 özerklik verildi. Neden Filipinler, Tayland, Myanmar’da barış konusu başarısız. Çünkü barış için lider bir otorite yok.” dedi. Türkiye’de son dönemde atılan adımlara atıfta bulunan Kalla, “Türkiye’nin problemleri de bu örnekler gibi çözülebilir. Umudumuz, bu problemlerin beraberlik içinde insanlık adına çözüme kavuşturulması.” dedi.

Kalla, salondaki öğrencilere de seslenerek, “Sizler iki ülke arasında daha sıkı ilişkiler sağlanmasına yardımcı olacaksınız. Bu şekilde daha büyük ilişkiler doğacak.” dedi.

Konuşmasını tamamlayan Kalla’ya Endonezyalı öğrenciler büyük ilgi gösterdi. Öğrencilerle bol bol resim çektiren Kalla, öğrencilerin ders durumları hakkında da ayrıntılı bilgi aldı ve sohbet etti. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER