ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Aralık 2012 Çarşamba 00:19

Kalaşnikov hastaneye kaldırıldı, durumu ağır


Ünlü otomatik silah keleşin (AK-47) mucidi Mihail Kalaşnikov (93) hastaneye kaldırıldı. Kalaşnikov’un durumunun ağır olduğu belirtiliyor.

Yardımcısı Nikola Şıklayev basına yaptığı açıklamada Kalaşnikov’un durumunun Perşembe günden bu yana kritik olduğunu belirtti. Şıklayev, “Kendisi bana bitkin ve yorgun hissettiğini söyledi.” dedi.

Kalaşkikov’un oğlu Viktor ise babasının olağan sağlık kontrolünde olduğu bilgisini verdi.

Ria Novosti’ye bilgi veren hastane kaynakları ise Kalaşnikov’un yoğun bakımda olduğunu ifade etti. Kalp sorunu olmayan Kalaşnikov’un ayak ve yüzünde aşırı derecede şişme olduğu belirtiliyor.

Kalaşnikov’un mucidi olduğu AK-47’ler dünyada yüzün üzerinde ülkede milyonlarca adet satılmış durumda.

Interfax’a konuşan Udmurtia Cumhuriyeti Sağlık Bakanı Vladimir Muzlov, Kalaşnikov’un sağlık problemleri nedeni ile hastaneye kaldırıldığını, yoğun bakımda tedavisinin sürdüğünü ifade etti.

İkinci Dünya Savaşı'nda yaralı olarak kurtulan Kalaşnikof, Alman piyade tüfeklerine benzer Kalaşnikof markasını icat etmişti. 1947’den bu yana her yıl 100 binin üzerinde üretim yapan Kalaşnikof, yarım yüzyıldan bu yana ordular, silahlı gruplar ve isyancıların vazgeçilmez silahı haline geldi. Dünyada en çok kullanılan piyade tüfeği unvanına sahip Kalaşnikoflar, Türk Silahlı Kuvvetleri'nde de yaygın olarak kullanılıyor.

Kalaşnikof’ların üretildiği İmaş fabrikası Nisan ayında iflasını açıklamış, ardından devletin atadığı kayyımın yönetimine devredilmişti. Yüzde 51 hissesini Devlet Kurumu Rus Teknolojileri’nin (Rostehnologiya) elinde bulundurduğu şirketin diğer üretim şirketleri ile birleştirilmesi ve ortak bir yapı kurulması için çalışmalar sürüyor. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER