ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Az Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Haziran 2013 Cumartesi 23:45

Kahire'de "Suriye Devrimi'ne Destek" Konferansı


Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, Esed rejimiyle olan ilişkilerini tamamıyla kesmeye karar verdiklerini söyledi.

Kahire'nin Nasr ilçesinde, çoğunluğu İslami hareketler mensubu 25 bin kişinin katılımıyla düzenlenen, "Suriye Devrimine Destek: Zafer Kazanıncaya Kadar Birlikteyiz" başlıklı konferansta konuşan Mursi, "Esed rejimiyle olan ilişkilerimizi tamamıyla kesmeye, Kahire'deki Suriye büyükelçiliğini kapatmaya ve Suriye'deki Mısır maslahatgüzarını geri çağırmaya karar verdik" dedi.

Mursi, Mısır'ın hiçbir ülkeye askeri ve siyasi müdahalede bulunulmaması ilkesinden hareketle Suriye krizinde de dış müdahaleye karşı çıktığını belirterek, "Suriye halkı kendi topraklarında devletini kuruncaya kadar bizler rahat yüzü görmeyeceğiz. Bizler genç, yaşlı, kadın, çocuk demeden halkını öldüren Esed rejimine karşı Suriye halkının yanındayız. Mısır, halkıyla ve ordusuyla Suriye halkı özgürlüğüne kavuşuncaya dek elinden geleni yapmaya devam edecektir" ifadesini kullandı.

"Suriye'de Hizbullah'a yer yok"

Hizbullah militanlarının Suriye'de Esed güçlerinin yanında savaşması konusuna da değinen Mursi, "Hizbullah Suriye topraklarını terk etmelidir. Suriye'de Hizbullah'a yer yok" diye konuştu.

Muhammed Mursi, Mısır halkının Temmuz 2006'da İsrail'in Lübnan'a düzenlediği saldırıda Hizbullah'ın yanında yer aldığını hatırlatarak, "Bizler bugün 2006'daki konumumuzun aksine Suriye krizine müdahil olan Hizbullah'ın karşısında yer alıyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

Mısır Cumhurbaşkanı Mursi, BM Güvenlik Konseyi (BMGK) tarafından alınacak bir kararla Suriye'de uçuşa yasak bölge oluşturulması ve İslam ve Arap ülkelerinin katılımıyla bu ülkedeki krizin görüşüleceği olağanüstü bir zirve düzenlenmesi çağrısında bulundu.

Sivil toplum kuruluşları ve hayır kurumlarıyla koordineli bir şekilde bir kampyanya başlattıklarını dile getiren Mursi, kampanyayla Mısır ve Suriye'deki yaralı ve sığınmacılara yönelik yardımların yoğunlaştırılması için çalışacaklarını kaydetti.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER