ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL19°C
Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Kasım 2012 Çarşamba 09:38

Kahire'de kritik zirve

Kahirede kritik zirve

Arap Birliği ve AB dışişleri bakanları, Kahire'de buluştu. Zirvede 5 ülke konuşuldu.


Arap Birliği ve AB dışişleri bakanları, Kahire'de düzenlenen toplantıda, Suriye, Filistin, Mali, Yemen, Somali hakkında görüştü.

Arap Birliği ve AB Dışişleri Bakanları Toplantısı sonunda "Kahire Bildirisi" adında bir beyanname yayımlandı. Yayımlanan bildiride, dışişleri bakanlarının, Ortadoğu'da ve Afrika'daki sorunları ele aldığı, Suriye, Filistin, Mali ve Yemen hakkında görüştüğü belirtildi.

SURİYE

Toplantıda, Suriye'deki tüm muhalif kesimlerin, Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu'na (SMDK) katılması istendi.

Katar, toplantının sonuç bildirisinde SMDK'nın Suriye halkının yasal temsilcisi olarak tanınması şeklinde madde yer almasını istedi ancak Kahire Bildirisi'nde bu ifadeler yer almadı. Dışişleri Bakanları, BM ve Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi El-Ahdar el-İbrahimi'ye destek verdiklerini belirterek, SMDK'dan barışçıl geçiş dönemi için İbrahimi ile diyaloğa geçmesini istedi.

Toplantıda Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin ittifak ettiği takvim çerçevesinde siyasal geçiş döneminin gerekliliği ve Suriye'de insani durum hakkında endişe duyulduğu vurgulandı.

Suriye'de ateşin durması amacıyla Cenevre Anlaşması'nın tüm kesimler için bağlayıcı olması için çalışmaların devam etmesi gerektiği dile getirildi.

FİLİSTİN

İsrail'in Gazze'ye saldırıları sebebiyle endişe duyulduğu, Filistin konusunda ise Mısır'ın çabalarının takdir edildiği belirtildi. Bildiride, Filistin'de siyasi devlet kurulması için verilen çabalara destek verileceği vurgulanırken, Filistin'in BM'ye üye olmayan devlet statüsü için başvurusu konusu yer almadı.

ORTADOĞU VE İRAN 

Ortoğu'da nükleer silahlardan arındırılmış bölge kurulması konusunun da ele alındığı toplantıda, nükleer silahlar hakkında yapılacak 2012 yılı konferansının Helsinki'de düzenlenmesine destek verildi.

MALİ

Bildiride, krize bulunacak çözümün yolunun Mali'de seçimle gelen yasal bir hükümetten geçtiği ifade edilerek, bakanların terörü ve organize suçları engellemek için çaba sarf etme konusunda anlaştığı kaydedildi.

YEMEN VE SOMALİ

Toplantıda, Somali topraklarının birliği vurgulanırken, bu ülke halkına yardım edilmesi ve Afrika Birliği'nin Somali görevine destek verilmesi konusunda anlaşmaya varıldı. 

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER