ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Aralık 2012 Pazartesi 11:47

Kadın siyasetçilere 'fahişe' dedi!

Kadın siyasetçilere fahişe dedi!

İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman istifasını ardından kadın siyasetçiler için "fahişe" dedi.


Hakkındaki yolsuzluk suçlamaları nedeniyle istifa etmek zorunda kalan İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman giderayak ağzını bozdu. Lieberman, başta eski dışişleri bakanı Livni olmak üzere İsrailli üç kadın siyasetçiye “fahişe” dedi.

Lieberman gelen tepkiler üzerine özür dilemek zorunda kaldı. Haaretz gazetesinin haberine göre, Lieberman, Kadima Partisi’nden ayrılacak “Hareket Partisi”ni kuran Tzipi Livni, İşçi Partisi Milletvekili Shelly Yacimoviç ve Meretz’ten Zehava Gal-On’u kendisine yargısız infaz yapmakla suçlayarak, “Görüyorum ki üç dişi (weiber) beni suçluyor. Bunlar Polonya klanından. Bana acımasızca saldırıyorlar” dedi.

Lieberman’ın “dişi” terimi için kullandığı “weiber” ifadesi Polonya dilinde “fahişe” anlamına geliyor.
Eski bakanın fahişelikle suçladığı üç kadın siyasetçi ise Polonya kökenli. Ancak Liebarman’ın sözleri İsrail’de büyük tepki toplayınca eski bakan geri adım atmak zorunda kaldı.

Facebook üzerinden açıklama yapan Lieberman, “Bir şaka yapmak istemiştin. Ciddi değildi. Bir şakanın bu kadar tepki çekeceğini bilmiyordum, hem onlardan hem de Polonya kökenli vatandaşlarımdan özür dilerim” demek zorunda kaldı.

Türkiye'de de Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, "vajina" tartışması nedeniyle kadın milletvekilleri arasında tepki toplamıştı. 

FACEBOOK'TAN ÖZÜR

Üç kadın siyasetçiye yönelik sözleri İsrail kamuoyunda tepkiyle karşılanınca Avigdor Lieberman, geri adım atarak, özür diledi. Facebook sayfası aracılığıyla açıklama yapan Lieberman, “Bir şaka yapmak istemiştim. Ciddi değildi. Bir şakanın bu kadar tepki çekeceğini bilmiyordum, hem onlardan hem de Polonya kökenli vatandaşlarımdan özür dilerim” dedi.

'SEÇİMDEN DAHA GÜÇLÜ ÇIKACAK'

Yolsuzluk iddiaları nedeniyle istifa etmek zorunda kalan "Evimiz İsrail" partisi lideri Avigdor Lieberman'ın 22 Ocak'taki seçimlerden daha güçlü bir şekilde çıkacağı da iddia edildi. Sol eğilimli Haaretz gazetesi, "Lieberman hüküm giyme konusunda endişeli değil. Dava dışı uzlaşmayı tercih edebilir. Bu da kabineye birkaç ay içinde istediği göreve, Savunma, Hazine ya da Dışişleri bakanlığına geri dönme imkanı sağlar" dedi.

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER