ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Aralık 2014 Perşembe 10:35

Kadın polislere komando eğitimi

Kadın polislere komando eğitimi

Pakistan'ın, Afganistan sınırındaki Hayber-Pakthunkva eyaletinde gönüllü kadın polisler, komando eğitimi alıyor.


Pakistan'ın gelenek ve görenekler açısından kadınların sosyal hayatta en az varlık gösterebildiği eyaleti olan ve büyük çoğunlukla Peştun kökenli Pakistanlıların yaşadığı Hayber-Pakthunkva'da ilk kez gönüllü bir grup kadın polis, komando eğitiminden geçiyor. 

Başkent İslamabad'a yaklaşık 1,5 saat uzaklıktaki Novşera kentinin Hakimabad bölgesinde kurulan komando merkezinde eğitilen 35 kadın polisin, altı ay sürecek eğitimi yoğun bir programla devam ediyor.

Eyalet Emniyet Müdürü Nasir Durrani,  bazı kadın polislerin kendisine gelerek komando eğitimi almak istediklerini dile getirdiğini belirterek talebi hemen onayladığını söyledi. 

Terör olayları ve baskınlar sırasında, özellikle halkın muhafazakar olduğu bölgelerde ve kırsal alanlarda güçlük çektiklerini anlatan Durrani, "Eğitimden geçen kadın polis komandolar, polis gücüne çok destek sağlayacak ve evlere düzenleyeceğimiz baskın sırasında evdeki kadınların itirazlarına engel olacak" diye konuştu.

Eğitim merkezinin komutanı Polis Şefi Mümin Beg, 35 kişilik kadın polis grubunun 6 aylık komando eğitiminin tamamlanmasının ardından göreve başlayacağını ifade etti. 

Kadın polislerin komando eğitimine gönüllü katıldığını söyleyen Beg, "Bu eyalette ilk defa kadınlar komando eğitimine katılıyor ve lise mezunu 25 ila 30 yaşlarında kadın polisler eğitim alıyor. Burada her türlü silah eğitimini görüyorlar" diye konuştu.

Eğitime katılan üniversite mezunu 26 yaşındaki Sadiye, evli olduğunu ve ailesinin rızasıyla komando eğitimine katıldığını ifade ederek "Pakistan'ın diğer eyaletlerinde kadınların da komando eğitiminden geçtiğini biliyordum ve ben de çok istiyordum. Bizim eyalette de böyle fırsat çıktı ve hemen başvuruda bulundum. Şimdi eğitim görüyorum. Burada her türlü silahı kullanmayı öğreniyoruz" dedi.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER