ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL27°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Eylül 2013 Salı 21:46

Kaçak avcılar 81 fili öldürdü


Zimbabve Hwange Milli Parkı’nda kaçak avcıların zehirlemesi sonucu ölen fil sayısı 81’e ulaştı. Doğal yaşam yetkilileri, dişleri için hayvanları zehirleyen 9 çete üyesinin yakalandığını açıkladı.

Milli parkta silah seslerinin duyulması üzerine polis ile ortaklaşa operasyon düzenleyen yetkililer, birçok filin zehirlenme sonucu öldüğünün anlaşıldığını duyurdu. Polisten yapılan açıklamada, Mafu çiftliği yakınlarında 6 avcının yakalandığını, dişleri alınmış 17 fil cesedine rastlandığını ifade etti. Park çalışanları, fillerin su içtikleri yere konulan siyanürün dev hayvanları öldürdüğünü söyledi.

Zimbabve Koruma Gücü (ZCTV) Başkanı Johnny Rodrigues, basına yaptığı açıklamada, “Doğal parktaki tehlike çok büyük. Para hırsı ve yolsuzluklar kaçak avlanma rakamlarını çok artırdı. Fillerin leşlerini yiyen aslan, leopar, kuşlar gibi etobur hayvanlar da tehlike altında. Durum kötüye gidiyor. Acilen bir şeyler yapılmalı.” dedi.

Parkı ziyaret eden Zimbabwe Çevre Bakanı Savior Kasukuwere ise "hayvanları zehirleyen avcılara karşı savaş başlattıklarını" söyledi.

 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER