ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Mayıs 2014 Çarşamba 17:56

Kabe yarın yıkanacak

Kabe yarın yıkanacak

Kabe yarın düzenlenecek törenle zemzem suyu ile yıkanacak.


Törene, Suudi Arabistan Kralı Abdullah bin Abdülaziz el-Suud'a vekaleten Mekke Emiri Prens Mişal bin Abdullah bin Abdülaziz katılacak.

Kabe'yi yıkama merasiminde; Mescid-i Haram ve Mescid-i Nebevi İşleri Genel Başkanı Şeyh Abdurrahman bin Abdülaziz el-Südeys, bakanlar, ilim adamları, Kabe'de çalışan görevliler, Suudi Arabistan'daki Müslüman ülke diplomatik temsilcileri, halk ve orada hazır bulunan bazı umreciler eşlik edecek. Kabe'nin içi ve duvarları gül suyu ile karıştırılmış zemzem suyu ile temizlenecek.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Şeyh Abdurrahman bin Abdülaziz el-Südeys, Kabe'yi yıkamanın sünnet olduğunu ifade etti. El-Südeys, "Peygamber Efendimiz'in (s.a.s.) Mekke'yi fetih ettiği gün sahabeyi kiram ile Kabe'ye girdiği gün bunu yaptı ve yıkadı, temizledi." dedi.

Başkan el-Südeys, bu Nebevi uygulamanın daha sonra tarih boyunca sahabeler, halifeler, imamlar ve yetkililer tarafından devam ettirildiğini ifade etti. Suudi Arabistan Kralı Abdullah bin Abdülaziz'in Kabe yıkama işlemine çok defa katıldığına dikkat çekti. El-Südeys, her sene bu sünnetin büyük bir itina ile yerine getirildiğini dile getirdi.
Kabe her yıl iki defa hicri takvime göre Şaban ve Muharrem aylarında yıkanıyor.
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER