ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL8°C
Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Nisan 2013 Pazar 12:38

K. Kore’deki G. Koreli 13 işletme üretime ara verdi


Güney Koreli işletmelerin bulunduğu Kuzey Kore’deki sanayi bölgesindeki 13 imalathanenin üretime ara verdiği öğrenildi.

Keasong şehrindeki Güney Koreli işletmelerin bulunduğu organize sanayi bölgesine Kuzey Kore’nin Güney Koreli işçilerin girmesine engellemesi üzerinde gözler bu bölgeye çevrilmişti. Güney Koreli yatırımcılara ait 123 işletmenin bulunduğu sanayi bölgesine Pyongyang yönetiminin Güney Koreli işçilerin girmesini yasaklaması üzerine bölgede bazı işletmeler üretime ara vermeye başladı. Güney Kore Birleştirme Bakanlığı’ndan alınan bilgiye göre, bölgeye girişin yasaklanmasının 5. gününde üretime ara veren işletme sayısı 13’e yükseldi.

Keasong Sanayi Bölgesi’nde işletmeleri bulunan Güney Koreli yatırımcılar ise durumdan rahatsızlar. Bir çok yatırımcı iki hükümet arasında bir an evvel diyalogun kurulup, sanayi bölgesine giriş çıkışların tekrar eski haline gelmesini istiyor.

Öte yandan bölgeden 2 Güney Koreli işçinin sağlık sorunları sebebiyle Kuzey Koreli görevlilerce Güney Kore’ye geçişi sağlandı. Alınan bilgiye göre Kuzey Kore’deki söz konusu sanayi bölgesinde halen 514 Güney Koreli, 4 Çinli işçi bulunuyor.

Kuzey Kore yönetimi, 2009 yılında da Keasong Sanayi Bölgesi’ne giriş-çıkışları yasaklamıştı. Bu sebeple bir Güney Koreli işçi 136 gün boyunca Kuzey Kore’den çıkamamıştı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER