ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Mayıs 2013 Perşembe 19:00

Jonny K. davasında baskı şüphesi


Almanya'nın başkenti Berlin'de geçtiğimiz yıl işlenen Jonny K. cinayetiyle ilgili davaya devam ediliyor. Aralarında Türklerin de olduğu 19-24 yaş arası 6 gencin yargılandığı duruşmada görgü tanıkları dinlendi.

Dört tanık dinleyen mahkeme hâkimi Helmut Schweckendieck, tanıklardan 23 yaşındaki A.V.’a yönelttiği, “Kavgada yere düşen oldu mu?” sorusuna “Zannedersem biri düştü.” cevabını aldı. “Yumruk mu tekme mi atıldı?” gibi sorulara A.V. “Hatırlamıyorum, unuttum.” cevabı vermekle yetindi. Olay sonrasında polis memurlarına detaylı ifade verebilen tanıklardan ikisi, sanık avukatlarının, savcının ve hâkimin soruları karşısında kavganın üzerinden uzun zaman geçtiğini ve olayı hatırlamadıklarını söylediler.

Tanıkların hiçbir şey hatırlamaması üzerine mahkeme heyeti, A.V.’un mahkemeye çıkmadan önce tehdit edilmiş olabileceğinden şüphelenerek, hâkim karşısına çıkmadan önce konuyla ilgili herhangi biriyle konuşup konuşmadığını sordu. A.V. ise konuşmadığını ifade etti.

Davacı avukatı, tanıklardan birinin inancı gereği alkol kullanmadığını öğrendiğinde, “Yani dindar mısınız, camiye gidiyor musunuz?” sorularını yönelterek, Kur’an’da 3. suredeki bir ayeti bilip bilmediğini sordu. Avukatın bu sorusu mahkeme salonunda uğultuya sebep oldu.

Sanık konumunda olan 6 genç geçtiğimiz duruşmada olay günü kavgaya dâhil olduklarını kabul ederken, Jonn K.’yı öldürme iddialarını geri çevirdi. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER