ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Mayıs 2013 Cuma 20:51

John Kerry itiraf etti: "Boston- bul"

John Kerry itiraf etti: "Boston- bul"

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Başbakan Tayyip Erdoğan'a itiraf etti: "O kadar Türk var ki..."


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ABD Dışişleri Bakanlığında ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden ve Dışişleri Bakanı John Kerry tarafından onuruna verilen öğle yemeğine katıldı.

Erdoğan Türk heyeti onuruna verilen öğle yemeği öncesi bir konuşma yaptı. Erdoğan konuşmasında “Türkiye ile ABD ittifakı küresel sorunları çözmeyi hedefliyor” dedi.

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden da konuşmasında ABD ve Türkiye ortaklığını çok değerli bulduklarını söyledi. ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Başbakan Tayyip Erdoğan ve beraberindeki heyet şerefine verdiği öğle yemeği öncesinde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin ABD’ye tüm Avrupa ülkelerinden fazla öğrenci gönderdiğini hatırlatarak, “Bunların çoğu da benim memleketim Boston’da yaşıyor. O kadar ki biz buraya Boston-bul diyoruz” diye konuştu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Türkiye'nin, Suriye meselesine olan yakın ilgisi, bölgesel barışın tesis edilmesi amacına yöneliktir. Bölgede gerek Filistin-İsrail gerek Suriye meselesi, bunlar gerçekten Ortadoğu barışının şu anda çözülmesi süreciyle barış noktasında olmazsa olmazıdır" diye konuştu

ABD Başkanı Barack Obama ile baş başa ve heyetler arasında uzun süreli toplantı gerçekleştirdiklerini belirten Başbakan Erdoğan, bölgesel konuları ve Türkiye-ABD arasındaki ekonomik ilişkileri değerlendirme fırsatı bulduklarını, istişarelerin detaylarına daha dar kapsamlı olarak bu akşam yemekte devam edeceklerini ifade etti.

Türkiye-Amerika ilişkilerinin çoğunlukla siyasi tarih konusu olarak bilindiğini dile getiren Başbakan Erdoğan, şunları söyledi: "Şunu herkes bilmelidir ki Türkiye ile Amerika Birleşik Devletleri'nin kadim ittifakı, en çok da küresel sorunları çözmek hedefine odaklanmıştır" 

Erdoğan, Türkiye'nin, çok eskiye dayanan tarih, kültür, devlet ve medeniyet birikimiyle küresel meselelere önemli katkılar sunan daha fazlasını da yapma azminde olan bir ülke olduğunu belirtti. Başbakan Erdoğan, Türkiye'nin başta Selçuklu ve Osmanlı cihan devleti olmak üzere, çok sayıda büyük devletin bakiyesi ve birikimi üzerine inşa edildiğini söyleyerek şöyle devam etti:

"Türkiye'nin selefleri olan Selçuklu ve Osmanlı devletleri, Asya, Avrupa ve Afrika kıtalarına yayılan, çok geniş bir coğrafyayı, uzun yıllar barış ve adalet içinde idare etmişlerdir. Türkiye, Asya ülkeleri ile Afrika ülkeleri ileAvrupa ile tarihi geçmişi yanında Kafkasya, Balkanlar, Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Akdeniz havzası bölgeleri ile gönül bağı olan bir ülkedir. Yine Türkiye, bu geniş coğrafya içinde başta Hristiyan ve Museviler olmak üzere her dinin mensuplarıyla her mezheple barış, adalet ve hoşgörü temeli üzerinde iletişim kurabilen bir ülkedir."

Türkiye'nin birikim ve tecrübesinin, bugünün küresel sorunlarına katkı sağlayacağına şüphe olmadığına dikkati çeken Erdoğan şunları söyledi: "Şimdi gün bölgemizde ve dünyamızda barış, hoşgörü, huzur, refah ve istikrar dışında da hiçbir gayenin, amacın olmadığı bir dünyayı tesistir. Her ülkenin toprak bütünlüğüne saygı içinde, içişlerine karışmadan, egemenlik haklarına müdahale etmeden, barışı ve demokrasiyi en güçlü şekilde tesis etmektir. Türkiye'nin, Suriye meselesine olan yakın ilgisi, bölgesel barışın tesis edilmesi amacına yöneliktir. Bölgede gerek Filistin-İsrail gerek Suriye meselesi bunlar gerçekten Ortadoğu barışının şu anda çözülmesi süreciyle barış noktasında olmazsa olmazıdır" Başbakan Erdoğan, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin ise bölge sorunlarıyla ilgili hassasiyetini göstermesi bakımından, Türkiye'ye son 1 ay içerisinde geliş ve gidişini önemli bulduğunu ifade ederek, "Tabii gençlikleri inanıyorum ki bizim de dinamizmimizi artırıyor" dedi. Erdoğan'ın bu sözleri salonda gülüşmelere neden oldu.

Erdoğan, konuşmasında ayrıca Amerikan hükümetinin ve halkının gösterdiği misafirperverlikten duyduğu memnuniyeti de belirtti. Erdoğan, "Gerçekten Sayın Biden'ın hastalığımda evime kadar gelip ziyaret nezaketini göstermeleri bizleri çok çok etkilemiştir" dedi.

KERRY: O KADAR ÇOK TÜRK ÖĞRENCİ VAR Kİ...

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, konuşmasında Türkiye’nin ABD’ye diğer tüm Avrupa ülkelerinden fazla öğrenci gönderdiğini söyledi. Bu öğrenciler arasında Başbakan Erdoğan'ın, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun çocukları olduğunuda vurgulayan Kerry, özellikle kendi memleketi Boston'da çok fazla Türk öğrenci olduğunu belirtti.

Kerry'nin, "Bu nedenle biz oraya Boston-bul diyoruz" şeklindeki esprisi salonda gülüşmelere neden oldu. 

KAYNAK:
Ajanslar
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER