ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Mayıs 2013 Pazartesi 11:55

Jet böyle çakıldı


İspanya’nın başkenti Madrid’de bir gösteri uçuşu sırasında izleyicilerin gözleri önünde yere çakılan jet insanlara korku dolu anlar yaşattı. Kazanın ardından hastaneye kaldırılan pilotun ise hayatını kaybettiği bildirildi.

Madrid’de dün gerçekleştirilen bir festivalde gösteri uçuşu yapan tarihi jetin uçuş pisti yakınlarındaki bir hangarın üzerine düşmesi anı kameralar tarafından saniye saniye kaydedildi. Madrid’in Cuatro Vientos uçuş pistinde tarihi jetin akrobatik gösterisini izlemek için toplanan yaklaşık 3 bin kişi az sonra olacaklardan habersizdi. İspanya’da üretilen ilk jetlerden biri olan uçağın, deneyimli pilotu Ladislao Tejedor Romero (35) ile birlikte bir anda yere çakılması ve ardından oluşan devasa patlama izleyicilere korku dolu anlar yaşattı. Bir anda ateş topuna dönen uçak ve etrafa yayılan yoğun toz bulutu karşısında şaşkına dönen izleyiciler ani hadise karşısında ne yapacaklarını şaşırdılar.

Seyircilerin gözleri önünde ani bir şekilde yere çakılan jetin deneyimli pilotu Tejedor Romero’nun ise kazanın ardından uçaktan kurtulmayı başardığı fakat kaldırıldığı Getafe Hastanesi’nde hayata gözlerini yumduğu bildirildi. Aynı zamanda İspanya Savunma Bakanı Pedro Morenes’in asistanlığını da yapan merhum pilotun ölüm sebebinin kazanın ardından vücudunda oluşan ağır yanıklar olduğu kaydedildi. İspanya Bakanlık sözcüsü Alfredo Florenza tarafından kazaya ilişkin yapılan açıklamada HA-200 Seata modeli olduğu belirtilen uçağın 1950 yılında üretildiği ve savaş özelliklerinin uçağa sonradan verildiği ifade edildi. Kazada pilotun dışında başka birinin ise yaralanmadığı kaydedildi.
 

KAYNAK:
İHA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER