ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL8°C
Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Ağustos 2014 Çarşamba 11:15

Japonya'daki selde ölü ve kayıplar var

Japonyadaki selde ölü ve kayıplar var

Japonya'yı etkisi altına alan yağışlar nedeniyle Hiroşima kentinde meydana gelen sel ve toprak kaymalarında en az 10 kişinin öldüğü, 22 kişinin kaybolduğu bildirildi.


Japonya'daki İtfaiye ve Afet Yönetim Ajansı'ndan yerel hükümete dayanarak yapılan açıklamada, ayrıca 19 kişinin yaralandığı, yaralılardan ikisinin durumunun ağır olduğu belirtildi. Yerel hükümet sözcüsü Nakatoşi Okamoto, afete ilişkin yaptığı açıklamada, bölgedeki şartların afetten etkilenenlerin tam sayısını belirlemeyi güçleştirdiğini söyledi.

Japon devlet yayın kuruluşu NHK, polis helikopterlerinden iplerle sarkan bazı kurtarma görevlilerini afetzedeleri enkazdan çekerek kurtarırken, bazılarını ise tırmandıkları pencerelerden yıkılmış evlerde mahsur kalanları ararken gösteren görüntüler yayınladı.

Yayınlanan haberlerde, Hiroşima'nın batı banliyölerinde şiddetli yağışlar nedeniyle bayırların dengesiz hale geldiği, en az 5 vadide yamaçların çöktüğü ve yerleşim alanlarına sürüklendiği belirtildi.

Japon makamlarından yapılan açıklamalarda, meydana gelebilecek yeni yağışların yeni toprak kaymaları ve selleri beraberinde getirebileceği uyarısı yapıldı.

Dağlarla kaplı kalabalık bir nüfusu barındıran Japonya'da pek çok evin dik yamaçlara veya yakınlarına inşa edilmiş olması nedeniyle halk sürekli toprak kayması riskiyle karşı karşıya bulunuyor. Yamaçların sağlamlaştırılması için yürütülen kapsamlı çalışmalara karşın yağış sıklığında görülen artışa bağlı olarak Japonya'da son 30 yılda yer kaymalarında artış görülüyor.

Japonya Toprak Bakanlığı, ülkede son 10 yılda yaklaşık bin 200 toprak kayması meydana geldiğini, 20 yıl önceyse bu rakamın sadece 770 olduğunu bildirdi.

 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER