ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Aralık 2012 Pazartesi 12:02

Japonya’da Türkoloji çalıştayı

Japonyada Türkoloji çalıştayı


Japonya’da ilk defa düzenlenen Türkoloji Çalıştayı, Türkiye’nin Tokyo Büyükelçiliği rezidansından gerçekleştirildi. Tokyo Yunus Emre Türk Kültür Merkezi, geçtiğimiz Cumartesi günü Türkiye Büyükelçiliği rezidansında 1. Japonya Türkoloji Çalıştayı’nı gerçekleştirdi. Türkoloji çalıştayına Türkiye’den, Yunus Emre Vakfı mütevelli heyeti üyesi İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Kara ile birlikte Türkiye ile ilgili tarih, sosyoloji, ekonomi, kültür, sanat, mimari gibi birçok alanda çalışmalar yapan Japon Türkologlar ve Türkiye araştırmalarına ilgi duyan eğitim ve araştırma merkezlerinden temsilciler katıldı. Çalıştayda Tokyo Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Tadashi Suzuki başta olmak üzere Keiô Gijuku Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Tsutomu Sakamoto, Rikkyô Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Kunihiro Shidara ve Tôkai Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Harumi Koshiba gibi ünlü Türkologlar ve 25 Japon araştırmacı yer aldı.

Çalıştayın açılış konuşmasını yapan Prof. Dr. Tadashi Suzuki, çok sayıda Türkoloğun bir araya gelerek fikir alışverişinde bulunmasının, araştırmacılar arasındaki ilişkilerin derinleşmesinin çok sevindirici olduğunu söyledi. Suzuki’nin ardından konuşan Prof. Dr. Mehmet Kara, Türkçe öğrenmenin avantajları ve etkili Türkçe öğrenme yöntemleriyle ilgili bir konuşma yaptı. Türkçe öğrenmenin sebeplerine ve Türkçeyi daha iyi öğrenmek için yapılması gerekenlere değindi. Bu konuşmaların ardından Tokyo Yunus Emre Türk Kültür Merkezi Müdürü Telat Aydın, Tokyo Yabancı Diller Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Masami Arai, Bunkyô Gakuin Üniversitesi Mütevelli Hayeti Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Masakazu Shimada konuşma yaptı. Telat Aydın, Yunus Emre Vakfı’nın çalışma alanları ve hedefleri; Yunus Emre Enstitüsü tarafından yürütülen Türkoloji Projesi hakkında bilgi verdi. Prof. Dr. Masami Arai de Türkiye’nin hızlı gelişimi ve Türkçe eğitimi için yapılan gayret ve çalışmalardan çok etkilendiğini belirterek Japonya’daki Türkçe öğrenenlerin sayısını artmasında iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin önemli rolü olduğunu söyledi.

Son olarak, Prof. Dr. Masakazu Shimada tarafından “Üniversite Eğitimindeki Türkiye” adlı sunum yapıldı. Prof. Shimada sunumda, üniversitelerinin Türkiye ile kurduğu ilişkileri ve Türkiye’yi müfredatlarında nasıl ele aldıklarını anlattı. Bunkyô Gakuin Üniversitesi’nden seçilen 17 öğrencinin bu yıl Mart ayında Türkiye’ye gitmeden önce, Tokyo’daki Yunus Emre Türk Kültür Merkezi’nde eğitim aldıklarını; Türkiye’yi ziyaret ettikten sonra da öğrencilerinin Türkiye ile iletişimlerini devam ettirdiklerini söyledi. Ayrıca, gelecek yıldan itibaren Türkçeyi seçmeli ders olarak programlarına alacaklarını belirtti.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER