ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Haziran 2013 Pazar 12:43

Japonya'da seçim tarihi belli oldu


 Japonya'da meclisin üst kanadı için yapılacak seçimlerin tarihi belli oldu. Başbakan Şinzo Abe, seçimlerin 21 Temmuz'da olacağını söyledi.

Japonya Başbakanı Abe, kamu televizyonu NHK'ye yaptığı açıklamada, seçimlerin 21 Temmuz'da yapılacağını, seçimlerin ileri bir tarihe ertelenmesinin söz konusu olmadığını kaydetti. Meclisin çalışma döneminin 26 Haziran'da biteceğine dikkat çeken Abe, "Çalışma süresini uzatmayı düşünmüyorum. Seçimler, 21 Temmuz'da yapılacak." diye konuştu. Şinzo Abe liderliğindeki Liberal Demokratlar, geçtiğimiz yıl yapılan genel seçimlerde meclisin alt kanadındaki üstünlüğü ele geçirmişti. Ancak Senato'da çoğunluk hala Liberal Demokratların rakibi olan Demokrasi Partisi'nde bulunuyor. Anayasayı değiştirmek ve çeşitli reformlar yapmak isteyen Abe, meclisin üst kanadındaki üstünlüğü de ele geçirmek istiyor.

Japonya Başbakanı Abe, 2014 ve 2015'de KDV'ye yapılacak artışın ertelenebileceğinin sinyalini de verdi. KDV'nin gelecek yıl yüzde 8, 2015'de ise yüzde 10'a çıkacağını belirten Abe, "Ancak ekonomi, yaşayan birşey. Gerçek ekonomiyi iyileştirmemiz ve kalkınmayı güçlü kılmamız gerekiyor. Vergi artışı, buna engel olmamalı." diye konuştu. Şinzo Abe, sonbaharda yapacakları gözden geçirmenin ardından kesin kararın çıkacağını vurguladı. Ayrıca Şinzo Abe yatırımın önünü açmak için vergi indirimine gideceğini de ifade etti. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER