ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Aralık 2012 Salı 10:54

Japonya'da koalisyon anlaşması tamam


Japonya'da 16 Aralık'ta yapılan erken genel seçimleri kazanan Liberal Demokrasi Partisi (LDP), Yeni Adalet Partisi ile koalisyon anlaşmasını imzaladı.

LDP lideri Şinzo Abe ve koalisyon ortağı partinin lideri Natsuo Yamaguchi bugün bir araya geldi. İki lider yaptıkları görüşmenin ardından koalisyon kurma noktasında anlaşma sağladı. İki parti, yıllık enflasyon hedefinin yüzde 2 olarak belirlenmesi ve kapsamlı bir teşvik paketinin hazırlanması noktasında da anlaştı. Yamaguchi, Merkez Bankası'nın yasasının değiştirilmesine yönelik bir konunun gündeme gelmediğini belirtti.

Liberal Demoratlar, 16 Aralık'taki seçimlerde 294 vekil çıkarmayı başarmıştı. LDP, bu sonuçla mecliste çoğunluğu sağlayabiliyordu ancak geleneksel ortağı Yeni Adalet Partisi ile koalisyon anlaşması yaptı. İki partinin mecliste toplam 325 vekili bulunuyor. Liberal Demokratların lideri Abe'nin önceliği ekonomiyi düzlüğe çıkarmak. Abe, Merkez Bankası'nın para politikasını gevşetmesini ve enflasyon oranını yüzde 2 olarak belirlemesi için baskı yapıyordu. Abe, enflasyon oranının yüzde 2 olarak belirlenmemesi halinde bankanın yasasını değiştirebileceğine işaret etti.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER