ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL31°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Aralık 2014 Pazar 12:01

Japonya'da genel seçimler yapılıyor

Japonyada genel seçimler yapılıyor

Japonya'da düzenlenen genel seçimde halk sandık başına gitti.


Japonya'da düzenlenen genel seçimde halk sandık başına gitti.

Ekonomik reformlarına desteği artırmak amacıyla Başbakan Şinzo Abe'nin çağrısıyla yapılan genel seçimde seçmenler, Japonya parlamentosunun alt kanadı olan Diet'in 475 üyesini belirleyecek.

Kamuoyu yoklamaları, Abe'nin liderliğindeki Liberal Demokratik Parti'nin uzun süreli koalisyon ortağı New Komeito ile parlamentonun alt kanadında üçte iki çoğunluğu elde edeceğini gösteriyordu.

Japonya'da 2012 yılında göreve gelen Başbakan Abe, kamu harcamalarını artırarak ve para basarak ekonomiyi canlandırmaya çalışmıştı.

Bu politikalar ilk etapta ekonomik büyümeyi sağlasa da Japonya, bu yılın ikinci yarısında tekrar ekonomik gerilemeye yenik düştü.

Başbakan Şinzo Abe, "Abenomics" olarak bilinen politikalarının, ekonomiyi yeniden rayına sokacağı konusunda ısrarlı.

Abe, seçim kampanyası sırasında, ayrımcılık karşıtı yasaları sıkılaştırarak ve işe alma hedefleri koyarak daha fazla kadının istihdam edilmesine yardımcı olma ayrıca Japonya ordusunun, tehdit altındaki müttefikleriyle kolektif meşru müdafaaya dahil olmasına izin veren yasayı değiştirme sözü vermişti.

Parlamentonun alt kanadına seçilebilmek için bin 191 aday yarışırken, 2012 yılına kıyasla seçimde daha az parti rekabet ediyor.

 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER