ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL17°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Haziran 2013 Pazartesi 10:10

Japonya'da balina etine ilgi düştü


Japonya, balina avı nedeniyle çevreci gruplarla karşı karşıya gelirken, ülke içinde balina etine olan ilgi düşüş gösterdi. Balina avını yapan Cetecean Araştırma Enstitüsü (CAE), balina etinin tüketimini artırmak için reklam atağına geçiyor.

Araştırma enstitüsünün soğutucularında 5 bin tona yakın balina eti olduğu kaydedildi. Ayrıca geçen yılki stoğun da yüzde 75'nin şirketin elinde olduğu belirtildi. Bunun üzerine enstitünün, reklam atağına hazırlandığı bildirildi. Reklamlarda balina etinin, gençler için ne kadar yararlı olduğunun vurgulanacağı ifade edildi. Ayrıca enstitünün, balina etini Japon ordusuna da satmak için girişimleri olduğu kaydedildi.

Japonya'nın her yıl düzenlediği balina avı nedeniyle Tokyo, çevreci gruplarla sorun yaşıyor. Son olarak Tokyo, Avustralyalı çevre derneği Deniz Çobanı ile sorun yaşamıştı. Grup, Japon gemilerinin balinaları avlamasının önüne geçmeye çalışmıştı. Japonya, Dünya Balina Avı Kurulu'nun 24 yıl önce aldığı av yasağı kararını, "Bilimsel araştırma yapıyoruz" bahanesiyle dinlemiyor. Balına avcılığını da Cetecean Araştırma Enstitüsü yürütüyor. Ancak bu balına etleri, piyasada tüketiliyor. Japonya, yılda bin 200 balina avlıyor. Bu balina türü 10,7 metre boyunda olabiliyor. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER