ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 02 Kasım 2013 Cumartesi 12:41

Japonya ve Rusya: Güvenlik konularında yakın işbirliği içinde olacağız


Japonya ve Rusya dışişleri ile savunma bakanları, bölgesel güvenlik ve askeri konuları ele aldıkları yüksek düzeyde bir toplantı düzenledi.

Toplantıya Japonya tarafından Japonya Dışişleri Bakanı Fumio Kishida ve Savunma Bakanı Itsunori Onodera katılırken, Rusya tarafında Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve Savunma Bakanı Sergey Shogiu katıldı.

Bir günlük toplantıda Japon Deniz Kuvvetleri ile Rusya Deniz Kuvvetleri arasında deniz korsanları ve terörist saldırılara karşı ortak bir tatbikat düzelmesi kararlaştırıldı. Ayrıca diğer güvenlik konularında ortak hareket etme kararı alan Japonya ve Rusya, bu kapsamda siber güvenlik görüşmelerini başlatma kararı aldı.

“Japonya ve Rusya olarak ilişkilerimizde yeni bir bölüm açarak iyi bir başlangıç yaptık.” diyen Japonya Dışişleri Bakanı Fumio Kishida, "Güvenlik sektöründe yaptığımız işbirliği sayesinde ileride barış anlaşması imzalanmasına ilişkin müzakereler üzerinde iyi bir etkisi olacaktır diye düşünüyorum." şeklinde konuştu.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov , “Kore yarımadasındaki toprak anlaşmazlıkları, uyuşturucu kaçakçılığı gibi bölgesel kaygılarımız var. Biz bu sorunların giderilmesinde Japonya ile yakın işbirliği içinde olacağız.” dedi.

Geçtiğimiz Şubat ayında Japon yetkililer, 2 Rus savaş uçağının Hokkaido adasının kuzeyinde hava sahasını ihlal ettiğini açıklamıştı. İhlal üzerine Japon savaş uçakları bölgeye yönlendirilmişti. Japon Savunma Bakanlığı yetkilileri, kısa süren ihlali "sorunlu" bir durum olarak nitelemişti.

Japonya ve Rusya Pasifik Okyanusu'nda 4 ada üzerinde hak iddia ediyor. Japon parlamentosu, Rusya sınırları içindeki Güney Kuril adalarını Japon toprağı olarak tanıyan bir karar almıştı. 60 yıldır bu konuda bir çözüme varılamazken iki ülke İkinci Dünya Savaşı'nı bitiren barış anlaşmasını da bu sorun nedeniyle hala imzalamadı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER