ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 21 Kasım 2012 Çarşamba 09:58

"Japonya da nükleer silaha sahip olmalı"


Japonya'da Liberal Demokrat Partisi ile Demokrasi Partisi'ne karşı üçüncü cepheyi oluşturmaya çalışan eski Tokyo Valisi ve Diriliş Partisi lideri Şintaro İşihara, Tokyo'nun nükleer silaha sahip olması gerektiğini söyledi. İşihara, "Japonya'nın nükleer silaha sahip olmasının zamanı. Bu caydırıcı olur." ifadelerini kullandı. "En azından nükleer silah sahibi olmaya ilişkin bir araştırma yapmalıyız," diyen İşihara, "Bu güce sahip olmayan ülkelerin sesi az çıkıyor." diye konuştu.

Milliyetçi bir isim olan İşihara, Pekin'e karşı "sakin ancak kararlı bir tutum takınılması" gerektiğini vurgulayarak savunma bütçesinin de artırılmasını istedi. Savunma harcamalarının bütçenin yüzde 1'ine denk geldiğini ancak bunun artırılması gerektiğine dikkat çeken İşihara, "Japon askeri endüstrisinin yetenekleri yüksek. Savunmanın gücünü neden artırmayalım?" diye sordu. İşihara, "Çin'in hakimiyetine giren Tibet'in durumuna düşmemeliyiz. Gerektiğinde Çin'e hayır diyebilmeliyiz." ifadelerini kullandı. İşihara, Çin'e karşı takındığı tavra çok sayıda Japon'un destek verdiğini savundu.

Başbakan Yoşihiko Noda'nın ABD önderliğindeki ticaret örgütü Pasifik Ortaklığı'na Tokyo'nun dahil olması düşüncesine destek çıkan İşihara, buna rağmen ABD'nin GDO'lu ürünlere destek çıkmasını "affedilemeyeceğini" kaydetti. Nükleer enerji noktasında acele edilmemesi gerektiğini de savunan Şintaro İşihara, "Gerekli hesapların yapılması lazım." dedi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER