ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL5°C
Çok Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Şubat 2013 Salı 09:54

Japonya, Çin'i protesto etti


Japonya, Çin'e ait gemilerin Tokyo'nun kontrolündeki adaların yakınına yaklaşması üzerine Çin Büyükelçisi'ni Dışişleri Bakanlığı'na çağırarak Pekin'i protesto etti.

Dışişleri Bakanlığı, Çin'in elçisini bu ülke gemilerinin takım adalar yakınında uzun zaman geçirmesi üzerine çağırdı. Yetkililer, "Çin Büyükelçisi, gemilerin Senkaku adalarının yakınına gelmesi üzerine çağrıldı." diye konuştu. Çin'e ait gemilerin, dün sabah saatlerinde adaların yakınına gelerek 14 saat boyunca bu bölgede kaldıkları belirtildi. Tokyo, bu ayın başında yaşanan benzer bir ihlal nedeniyle Pekin'in elçisini dışişlerine çağırmıştı. Japonya, Çin'e ait bir uçağın ihlal ettiği 13 Aralık'ta da Pekin'i protesto etmişti.

Doğu Çin Denizi'ndeki ada krizi, Japonya'nın kontrolündeki Senkaku Adaları'nı ekim ayı başında kamulaştırmasıyla alevlendi. Çin'in bu adıma tepkisi ise sert oldu. Çin genelinde Tokyo karşıtı gösteriler yapılırken, Japon firmalarına ait bazı dükkanlar ateşe verilmişti. Adaların yakınına gemi de gönderen Çin, adalar üzerindeki hak iddialarını yüksek sesle dile getirmişti. Çin'den Japonya'ya yapılan uçuşlar azalırken turist sayısında da düşüş oldu. Ayrıca Çin'de Japon arabalarına karşı ilgi de düştü. Buna karşın Tokyo, sorunu diplomatik yollardan çözmek için görüşmelerini sürdürdü. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER