ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Hafif Yağmur
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Şubat 2013 Cumartesi 10:20

Japonya, Çin'den özür bekliyor


Japonya Başbakanı Şinzo Abe, Çin'in savaş radarıyla bir Japon gemisine kilitlendiğini itiraf etmesini ve özür dilemesini istedi.
Japonya, Çin'e bir firkateynin Japonya Sahil Güvenlik Birimi'ne ait bir gemiye savaş radarıyla kilitlendiğini açıklamıştı. Pekin ise Tokyo'nun bu iddialarını reddetmişti. Fuji televizyonuna açıklamalarda bulunan Şinzo Abe, "Çin'in bu olayı itiraf etmesini, özür dilemesini ve benzer bir şeyin tekrarlanmaması için çaba göstermesini istiyoruz." dedi. Abe, Japon gemisini hedef alan kilitlenmenin kanıtlarının da ellerinde olduğunu belirtti. Pekin'in iddiaları kabul etmemesi nedeniyle Tokyo, Çin Büyükelçisini Dışişleri Bakanlığına çağırmıştı. Dışişleri Bakan Yardımcısı Chikao Kawai, Çin Büyükelçisi Cheng Yonghua'ya Pekin'in açıklamasının "tamamen kabul edilemez" olduğunu söyledi.

TOKYO BELGELERİ AÇIKLAYACAK
Savunma Bakanı İtsunori Onodera, radar kilitlenmesine yönelik belgelerin bir kısmı açıklamayı düşündüklerini söyledi. Onodera, "Ne kadarını açıklayabileceğimiz üzerinde çalışıyoruz." diye konuştu. Doğu Çin Denizi'ndeki ada krizi, Japonya'nın kontrolündeki Senkaku Adaları'nı eylül ayı başında kamulaştırmasıyla alevlendi. Çin'in bu adıma tepkisi ise sert oldu. Çin genelinde Tokyo karşıtı gösteriler yapılırken, Japon firmalarına ait bazı dükkanlar ateşe verilmişti. Adaların yakınına gemi de gönderen Çin, adalar üzerindeki hak iddialarını yüksek sesle dile getirmişti.

 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER