ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Temmuz 2013 Pazartesi 09:55

'Japonya-Çin zirvesi yakında' iddiası


 Doğu Çin Denizi'nde yer alan takım adalar nedeniyle Tokyo ile Pekin arasında gerginlik sürerken iki ülke liderinin yakın bir zamanda zirvede bir araya gelebileceği iddia edildi.

Japonya Başbakanı Şinzo Abe'nin danışmanlarından Isao Iijima, iki ülke liderin yakında görüşebileceğini öne sürdü. Iijima katıldığı bir toplantıda yaptığı konuşmada, Japonya Başbakanı Abe'nin zirve çağrısına Pekin'in olumlu cevap vereceğini savundu. Iijima, "Çin'in bu çağrıyı ciddi bir şekilde değerlendirdiğini düşünüyorum. Yakın bir vadede iki lider görüşür." diye konuştu. Temmuz ayı ortasında yaptığı Çin ziyaretine ilişkin bilgi vermekten kaçınan Iijima, "Gerçekten ne düşündüklerini sordum." dedi. Gezinin özel olduğunu da kaydetti.

Bu arada, Japonya Dışişleri Bakan Yardımcısı Akitaka Saiki, 2 günlük bir ziyaret için Pekin'e gitti. Japonya kamu haber ajansı Kyodo'nun haberine göre, bakan yardımcılığına yeni atanan Saiki'nin ziyaret sırasında ada krizini de ele alacağını belirtti. Tokyo'nun Senkaku, Pekin'in ise Diaoyu diye isimlendirdiği adalar nedeniyle iki başkent arasında soğuk rüzgarlar esiyor. Japonya'nın kontrolündeki adaları kamulaştırması Pekin'in tepkisiyle karşılaştı. Japonya'nın bu adımı üzerine Çin, ada yakınlarına gemilerini göndermeye başladı. Japonya ise sahil güvenlik birimleriyle bu gemilere karşı koymaya çalışıyor. Adaların doğal kaynaklar ve balıkçılık açısından zengin bir bölgede olduğu düşünülüyor.

Başbakan Abe'nin danışmanlarından Isao Iijima, Kuzey Kore'ye yaptığı gizli ziyaret nedeniyle basının ilgi odağı haline gelmişti. Iijima, Japon ve Kuzey Kore liderinin görüşmesi gerektiğine yönelik düşüncesini de yine seslendirdi. Iijima, "Kapı, son 10 yıldır kapalıydı. Sadece baskı yapamayız, konuşmamız da gerekli." ifadelerini kullandı. Kuzey Kore yönetiminin yıllar önce kaçırdığı Japon vatandaşları nedeniyle iki ülke arasında gerginlik bulunuyor. Ayrıca Tokyo, Kuzey Kore'nin gerçekleştirdiği nükleer denemelerden de rahatsız.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER