ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL8°C
Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 02 Şubat 2013 Cumartesi 17:51

Japonya 6.9'la sallandı

Japonya 6.9la sallandı

Japonya'nın kuzeyindeki Hokkaido adası yakınlarında 6.9 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi.


Japonya'nın kuzeyindeki Hokkaido adası, Richter ölçeğine göre 6.9 büyüklüğünde depremle sarsıldı. Tsunami uyarısı yapılmadı.

ABD Jeoloji Enstitüsü, depremin merkez üssünün Hokkaido adasının güneyinde yer alan Obihiro olduğunu açıkladı. Deprem, yerin 103 kilometre derinliğinde meydana geldi. Depremin ardından tsunami uyarısı ise yapılmadı. Can veya mal kaybına ilişkin resmi makamlar henüz bir açıklama yapmadı. Bölgede yer alan Aomori'daki nükleer tesislerde problem yaşanmadığı kaydedildi. Telefon hatlarında ise bazı problemler olduğu belirtildi. Büyük deprem başkent Tokyo'da da hissedildi. Deprem aralıklı olarak 1 dakika kadar sürdü. Tren seferlerinde herhangi bir aksaklık yaşanmadı.

Japonya'da bu büyüklükteki bir deprem geçtiğimiz aralık ayında yaşanmıştı. 7.3 büyüklüğündeki deprem ülkenin kuzeydoğu açıklarında meydana gelmişti. Bu depremde de can veya mal kaybı yaşanmamıştı. İki sene önce ülkenin kuzeydoğusunu vuran 9.0 şiddetindeki deprem ve ardından gelen tsunami nedeniyle 20 bine yakın insan hayatını kaybetmişti. Tsunami sonrası Japonya, nükleer bir felaketle karşı karşıya kalmıştı. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER