ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Kuvvetli Sağanak
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Şubat 2013 Salı 10:31

Japonlardan idam cezasına tam destek


Gelişmiş ülkeler arasında idam cezasını uygulamaya devam eden nadir ülkelerden Japonya'da halkın, bu ceza yöntemine büyük bir destek verdiği ortaya çıktı. Research Panel adlı şirketin internet sitesinden yayımlanan araştırma sonuçlarına göre, halkın yüzde 85,2'si, idam cezasına destek verdi. Karşı çıkanların oranı yüzde 14,9'da kaldı. 29 bin 364 kişi arasında yapılan araştırma, gazete okurlarına göre de dağılımı yayımlandı.

Japonya'nın en çok satan gazetesi Yomiuri'yi okuyanların yüzde 88'i idam cezasına destek verdi. Tirajı en yüksek ikinci gazete Asahi'yi okuyanların da yüzde 82,2'si bu ceza yöntemine arka çıktı. Ekonomi gazetesi Nikkei'yi okuyanlardan yüzde 86'sı da idama destek verdi.

DAHA AĞIR CEZA İSTİYORLAR

Araştırmaya katılanlardan bazıları, idamdan daha büyük bir cezaya da onay vereceklerini söyledi. Katılımcılardan biri, "Birini idam etmek bazen çok hafif bir ceza olabiliyor." derken başka biri de, "İdam sadece onları sefil hayatlarından kurtarıyor. Daha şiddetli bir ceza bulunmalı." dedi.

Japonya, geçtiğimiz hafta 3 mahkumu asarak idam etmişti. Uluslararası Af Örgütü, bu idamların ardından Tokyo'yu kınamıştı. Örgüt, "Japonya, kamuoyunun arkasına sığınarak uluslararası standartları uygulamaktan kaçınamaz." demişti. İdam cezaları, Liberal Demokratlar'ın 16 Aralık seçimleriyle iktidara gelmesinin ardından ilk defa uygulanmıştı. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER