ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Rüzgarlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 16 Nisan 2013 Salı 11:29

Japon öğrencilerin gözdesi Türkçe

Japon öğrencilerin gözdesi Türkçe


Japonya'nın önde gelen Dokkyo Üniversitesi'nde bu dönem başında açılan Türkçe dersine kotanın üzerinde ilgi oldu. 45 kişilik kotası bulunan derse 60 öğrenci başvurdu. Derse katılacak öğrencilerin kura ile seçilmesine karar verildi.

Türkiye'nin son yıllarda iktisadı ve siyasi alanda kazandığı ivme, Türkçe'ye olan ilgiyi de artırdı. Türkiye ile sıcak ilişkisi olan ülkelerin başında gelen Japonya'da bu ilgi üniversite derslerine yansıdı. Tokyo Yunus Emre Enstitüsü ile Dokkyo Üniversitesi arasında varılan anlaşmanın ardından nisan ayında başlayan eğitim döneminde Türkçe, kredili seçmeli ders olarak verilmeye başlandı. Bu derse Japon öğrencilerin yoğun ilgisi oldu. 45 kişilik kotası bulunan derse 60 öğrenci başvuru yaptı. Bunun üzerine derse katılacak öğrencilerin, kurayla seçilmesine karar verildi. Yetkililer, yoğun ilgi nedeniyle ek sınıf açmaya karar verdi. Yoğun ilgi, Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Prof. Dr. İjima Kazuhiko'yu da şaşırttı. Kazuhiko Türkçe’ye olan ilginin İspanyolca, İtalyanca, Arapça gibi dillerin kat kat üstünde olduğunu belirtti.

1883 yılında Alman Araştırma Enstitüsü olarak kurulan Dokkyo Üniversitesi, dil eğitimine ağırlık vermesi ile tanınıyor. İngilizce başta olmak üzere Almanca, Fransızca, İspanyolca gibi 14 yabancı dil eğitimi veriliyor. Dokkyo'nun yanı sıra Bunkyou Gakuin Üniversitesi'nde de bu dönem Türkçe dersler açıldı. Ayrıca Yunus Emre Türk Kültür Merkezi ile Yomiuri Nihon TV Kültür Merkezi arasında yapılan işbirliği protokolü çerçevesinde, Aoyama şubesinde Türkçe kursları başladı. Yomiuri Nihon TV Kültür Merkezi'nin diğer şubelerinde de Türkçe kursları açılması planlanıyor.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER