ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Hafif Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Haziran 2013 Perşembe 09:44

Japon diplomatın "konuşma" gafı tepki çekti


Japonya'nın BM İnsan Hakları Elçisi Hideaki Ueda'nın İsviçre'nin Cenevre kentindeki bir toplantı sırasında başka bir diplomata "konuşma" şeklinde çıkışması tepki çekti.

Japon basınına yansıyan haberlere göre, Elçi Ueda BM'nin işkence komisyonundaki toplantısı sırasında Mauritius'dan gelen bir yetkilinin eleştirisine hedef oldu. Mauritius'dan gelen yetkili, Japon adalet sistemini eleştiren ifadeler kullandı. Bu eleştiri üzerine savunmaya geçen Ueda'nın, "Japonya, Orta Çağ'da yaşayan bir ülke değil. Bu alanda en gelişmiş ülkeler arasındayız." diye konuştu.

Japon basını, Ueda'nın bu ifadeleri üzerine salonda gülüşmelerin olduğunu belirterek Ueda'nın buna tepki koyduğunu kaydetti. Japon elçinin, "Gülmeyin. Neye gülüyorsunuz? Konuşmayın. Bu alanda en gelişmiş ülkelerden biriyiz. Bu, bizim gururumuz. Tabii ki eksiklerimiz var. Her ülkenin var. Ama var olan durumu geliştirmek için elimizden geleni yapıyoruz." dediği bildirildi. Japon elçi Ueda'nın Tokyo'ya geri çekilmesine yönelik çağrılar olduğu da belirtildi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER