ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL31°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Ocak 2013 Çarşamba 13:39

Japon başbakanından Çin'e zeytin dalı


Japonya Başbakanı Şinzo Abe, Doğu Çin Denizi'nde yer alan takım adalar nedeniyle karşı karşıya geldikleri Çin ile ilişkilere önem verdiğini söyledi.

Meclisin alt kanadında vekillerin sorularını yanıtlayan Şinzo Abe, Tokyo-Pekin ilişkilerini, "Japonya'nın sahip olduğu en önemli ikili ilişkilerinden biri olarak." tanımladı. Abe, "Bir sorunun bütün ilişkileri zehirlememesi yönündeki temel düşünceye geri dönerek ikili ilişkileri geliştirmeye çalışacağız." dedi. Pekin ile Tokyo, Doğu Çin Denizi'nde yer alan adalar yüzünden karşı karşıya gelmişti. Tokyo'nun Senkaku diye isimlendirdiği kontrolündeki adaları geçtiğimiz eylül ayında kamulaştırmıştı. Senkaku yerine Diaoyu ismini kullanan Çin ise bu adıma büyük tepki göstermişti. İki ülke krizi aşmak için diplomatik kanallardan görüşmeyi sürdürüyor. 16 Aralık seçimleriyle iktidara gelen Liberal Demokrasi Partisi'nin lideri ve Başbakanı Abe, egemenlik konusunda müzakere payının olmadığını söylemişti.

JAPONYA'DAN ADALARA ÖZEL BİRLİK

Öte yandan, Japonya, Çin ile kriz yaşadığı adaların güvenliği için ayrı bir birlik oluşturmaya karar verdi. Sahil Güvenlik Birimi sözcüsü yaptığı açıklamada, özel birliğin 10 devriye gemisinden oluşacağını kaydetti. 600 askerin görev yapacağı birlikte yer alacak gemilerin bazılarında helikopter de bulunacak. Sözcü, "Çin gemilerinin her gün adaların yakınına gelmesi nedeniyle böyle birlik oluşturmak gereklilik haline geldi." diye konuştu. Yeni birliğin 3 yıl içinde tamamen faal hale geleceği kaydedildi. 10 gemiden 4'ünün yapım halinde olduğunu, diğer altısının da yapımı için gerekli paranın yeni bütçede ayrıldığı kaydedildi. Yeni birlik, Okinava'nın 175 kilometre açığında yer alan İshigaki Adası'nda konuşlandırılacak. Okinava'da 900 kadar sahil güvenlik askeri görev yapıyor.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER