ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Çok Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Eylül 2013 Çarşamba 17:01

İthal gelin ve damatlar sorunu Bakan Şahin'in gündeminde


Resmi temaslar için Paris'te bulunan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Sivil Toplum Kurumu (STK) temsilcileri ile bir araya geldi. 'İthal Gelin' ve 'İthal Damat' sorununun gündeme geldiği toplantıda Şahin, STK temsilcilerine "Sorunların çözümü noktasında birlikte çalışalım." teklifini sundu.

Paris Başkonsolosluğu binasında gerçekleşen toplantıya çok sayıda Sivil Toplum Kurumu (STK) temsilcisi katıldı. Toplantıda Bakan Şahin'e Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Milletvekili Ülker Güzel ve bakanlık bürokratları eşlik etti. Paris Büyükelçisi Tahsin Burcuoğlu ve Paris Başkonsolosu Turgut Rauf Kuralın da hazır bulunduğu toplantıda Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Türkiye'de hayata geçirilen sosyal politikalar hakkında bilgi vererek, kadınlara yönelik şiddet olaylarının önüne geçmek için birçok kurumla ortak mücadele ettiklerini söyledi.

Kadınlara seslenen Şahin, "Avrupa'da yaşayan Türklerin de çeşitli sorunlar yaşadığını biliyoruz. Bu sorunların üstesinden gelmek için STK'larla birlikte çalışmamız gerekiyor." dedi. Konuşmasının ardından çoğunluğu kadınlardan oluşan STK temsilcilerinin sorularını cevapladı.

Maddi sorunlar yaşadıklarını ve daha fazla dayanamadıklarını belirten kadın STK temsilcileri Bakan Şahin'den Fransa'daki kadın derneklerine sahip çıkmasını ve daha fazla destek olmasını istedi. Bekledikleri desteği bulamamaları halinde, faaliyetlerine son vereceklerini açıklayan STK temsilcilerine Bakan Şahin destek sözü verdi.

'İthal Gelin' ve 'İthal Damat' sorununun Fransa'nın kanayan bir yarası haline geldiğini ifade eden STK temsilcilerine cevap veren Şahin, göç olgusu ile birlikte aile içi şiddetin daha derin yaşandığını belirtti. Bu konu ve benzeri birçok konuda yurtdışında faaliyet gösteren STK'larla işbirliği yapmak istediklerini dile getiren Bakan Şahin, "Eğer sizler bu sorunların çözümünde varsanız, bizler de varız. Birlikte bu sorunları aşacak çalışmalar başlatalım." çağrısında bulundu.

Almanya örneğini hatırlatan Şahin, Almanya'da kadın derneklerinin birleşerek kendi sorunlarını çözecek yapıya kavuştuğunu ifade etti. "Kendi sığınma evleri ve kendi psikologları var. Aynısını Fransa'da da hayata geçirebiliriz." diyen Şahin, Fransalı Türk kadınları birlikte çalışmaya davet etti.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER