ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL36°C
Sıcak
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Nisan 2013 Salı 21:40

İtalya'da Letta hükümeti güvenoyu alarak görevine başladı


İtalya'da iki aydır süren hükümetsizlik krizi Enrico Letta'nın kurduğu geniş katılımlı koalisyon hükümetinin dün Temsilciler Meclisi bugün de Senato'dan güvenoyu almasıyla çözüldü.

Başbakan Enrico Letta, hükümet yetkilileriyle beraber izleyecekleri politikaları dün Temsilciler Meclisi bugün de Senato'da açıklayarak üyelerden güvenoyu talep etti. Üyelerin de hükümetten beklentilerini ifade etmelerinin ardından geçilen oylama sonucunda Temsilciler Meclisi'nde dün 453 evet, 153 hayır; Senato'da ise bugün 233 evet, 59 hayır ile yeterli çoğunluk sağlanmasıyla hükümet güvenoyu almış oldu.

Başbakan Letta, izleyecekleri politikaların başında seçim yasasının değiştirilmesi olduğunu belirtti. Letta ayrıca Silvio Berlusconi’nin seçimler öncesi kaldırmayı vaat ettiği "ilk evden alınan emlak vergisini" yeni bir düzenlemeye kadar dondurmayı planladığını da kaydetti. İtalya’da rekor düzeylere çıkan işsizlikle mücadele için adımlar atılacağını bildiren Letta, özellikle yüzde 37’nin üzerine çıkan genç işsizlere yönelik istihdam destekleri sağlanacağının altını çizdi.

Başbakan Enrico Letta'nın, ekonomik kalkınma politikaları doğrultusunda ilk olarak, orta düzey gelir sahibi İtalyanları zor durumda bırakan kemer sıkma politikalarında iyileştirmeler yapılmasını görüşmek üzere Alman Başbakanı Angela Merkel ile görüşmeye Berlin'e gideceği kaydedildi. Çarşamba günü Paris'te Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ile yine aynı konuda görüşüp buradan Brüksel'e geçecek olan Letta'nın bu mesajı tüm AB ülkelerine iletmesi bekleniyor.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER