ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Hafif Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Haziran 2013 Pazar 13:38

İtalya'da kısmi yerel seçim yapılıyor


 İtalya'da iki hafta önce ilk turu yapılan kısmi yerel seçimlerde hiçbir adayın yüzde 50'nin üzerinde oy alamadığı başkent Roma ve 67 belediyede, seçimlerin ikinci turu yapılıyor.
Ülkedeki yasalar gereği oy verme işleminin iki gün sürdüğü kısmi yerel seçimlerin ikinci turunda sandıklar, bugün TSİ 09.00-23.00 saatlerinde, yarın ise TSİ 08.00-16.00 arasında açık kalacak.
Seçimlerde dikkatler başkent Roma'nın üzerinde. Roma'daki seçimlerin ikinci turu, ilk turda en fazla oyu alan iki adaydan mevcut belediye başkanı ve merkez sağın adayı Giovanni Alemanno ile merkez solun adayı Ignazio Marino'nun çekişmesine sahne olacak.
Kısmi yerel seçimlerin ilk turunda oy kullanma oranında önceki senelere göre düşüş göze çarparken, Roma'daki seçimlerde oyların yüzde 42'sini alan merkez sol aday Marino'nun, yüzde 30 oy alan Alemanno'ya göre 12 puanlık fark sebebiyle daha avantajlı bir konumda olduğu belirtiliyor.
Seçimlerin ikinci turunda, başkentin yanı sıra, Ancona, Avellino, Barletta, Brescia, Iglesias, Imperia, Lodi, Siena, Treviso ve Viterbo gibi kentlerin sakinleri de belediye başkan ve yöneticilerini belirlemek üzere sandık başına gidecek.
Yarın öğleden sonra sona erecek oy verme işleminin ardından oy sayımına geçilecek.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER