ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Hafif Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Mart 2013 Salı 23:29

İtalya'da hükümet kurma çalışmaları zorlu geçiyor


İtalya'da geçen ay yapılan genel seçimlerin ardından hükümeti kurmakla görevlendirilen merkez sol blok başbakan adayı Pierluigi Bersani, hükümet kurmak için zorluklar olduğunu ancak çalışılmaya devam edilmesi gerektiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano tarafından geçen cuma günü hükümeti kurmakla görevlendirilen Bersani, siyasi istişarelerin 4. gününde, bölge valileri, parlamentoda temsil edilen siyasi partilerden bazıları ve İtalya Episkoposlar Konferansı (CEI) Başkanı Kardinal Angelo Bagnasco ile görüştü.

Görüşmelerin ardından basın toplantısı düzenleyen 62 yaşındaki lider Bersani, ''Çalışmaya devam etmeli. Zorluklar olsa da çalışmaya devam edilmeli'' dedi. Bersani, zamanın aktığını, yaklaşımlarda farklılıklar olduğunu ancak teklifleri üzerinde tartışılabileceğini dile getirdi.

Başbakan adayı Bersani, hükümet kurmak için yeterli çoğunluk sayısına ulaşma ve dolayısıyla hükümet kurma sorununu Hristiyan aleminin hafta sonu kutlamaya başlayacağı Paskalya Bayramı'na kadar çözmeyi hedeflediğini kaydetti.

Yarın parlamentoda en çok oyu bulunan üç partiden biri olan 5 Yıldız Hareketi ile görüşecek Bersani'nin, bu görüşmesi İtalya'nın bir hükümete sahip olup olmayacağı konusunda büyük önem taşıyor. Bersani, daha önce 5 Yıldız Hareketi'ne beraber hükümet kurma konusunda sıcak mesajlar göndermiş ancak 5 Yıldız Hareketi'nden sert bir ''hayır'' cevabı almıştı.

Merkez sol liderinin istişarelerini yarın tamamlayıp, 28 Mart Perşembe günü Cumhurbaşkanı Napolitano'ya gitmesi bekleniyor.
    
Berlusconi'nin partisinin yaklaşımı
    
Merkez sağ blok çatı partisi Özgürlükçü Halk Partisi (PDL) Genel Sekreteri Angelino Alfano da Bersani ile gerçekleştirdikleri siyasi istişarelerin ardından ''Yaklaşımlar birbirine oldukça uzak. Önümüzdeki 48 saat içinde de böyle kalmaya devam ederse seçimlere gitmenin tek yol olduğunu yineliyoruz'' diye konuştu.

Alfano, liderleri Berlusconi'nin daha önce açıkladığı üzere merkez sağın içinde bulunduğu güçlü bir hükümetin ülkenin içinde bulunduğu krizin üstesinden gelebileceğini belirtti. 43 yaşındaki Alfano, kendilerinin olmadığı bir hükümete yeşil ışık yakmayacaklarını vurguladı.

Angelino Alfano, çözümün Avrupa'da pek çok sefer tecrübe edildiği gibi temel güçler arasında sorumluluğun paylaştırılmasıyla olacağını da ifade etti.

Merkez sağ blokta diğer parti Kuzey Birliği'nin lideri Roberto Maroni de Alfano'nun açıklamalarına katıldıklarını ve bir teknokrat kabine istemediklerini bildirdi.

Ülkede, geçen ay yapılan seçim sonrası merkez sol blok, Temsilciler Meclisi'nde çoğunluğu sağlarken, Senato'da hükümet kurmak için gerekli çoğunluk sayısına ulaşamadığı için diğer siyasi oluşumlar, merkez sağ blok ya da 5 Yıldız Hareketi ile koalisyon hükümeti kurması gerekiyor. Bu üç siyasi oluşumun birbiriyle koalisyon hükümetine sıcak bakmaması, İtalya'da bir teknokrat hükümet kurulması ya da yeniden sandıkların kurulması senaryolarına yol açıyor.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER