ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL16°C
Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Aralık 2016 Pazartesi 08:25

İtalya'da Başbakan Renzi'den istifa kararı

İtalyada Başbakan Renziden istifa kararı

Renzi: "Öğleden sonra bakanlar kurulunu toplayacağım, ardından Cumhurbaşkanına çıkacağım ve istifalarımızı sunacağım. Hükümet deneyimim burada sona eriyor" "İtalyan halkı, açık ve net şekilde konuştu. Hayır cephesi kazandı. Bu net bir yenilgidir" "Senatörleri koltuğundan etmek isterken, kendi koltuğumdan oldum"


İtalya Başbakanı Matteo Renzi, öğleden sonra bakanlar kurulunu toplayacağını ve ardından istifalarını sunmak üzere Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella ile görüşeceğini belirtti.

Parlamentonun üst kanadı Cumhuriyet Senatosunun yasama yetkilerini ciddi ölçüde törpüleyerek yasama sürecini hızlandırmayı hedefleyen anayasa değişikliğine ilişkin dün yapılan referandumda ağır yenilgi alan Matteo Renzi, başbakanlık sarayı Chigi'de basın açıklaması yaptı.

Referandumu, katılımın yüksek olması nedeniyle "demokrasi bayramı" şeklinde tanımlayan Renzi, "İtalyan halkı, açık ve net şekilde konuştu. Hayır cephesi kazandı. Bu net bir yenilgidir. Bu yenilgi benim. Hayır cephesinin liderlerini kutluyorum. Kendi adıma sorumluluğu üstleniyorum." dedi.

Kendisi ve hükümetinin sunduğu anayasa değişikliğini halka kabul ettiremeyen Renzi, "Yarın (bugün) öğleden sonra bakanlar kurulunu toplayacağım, ardından Cumhurbaşkanına çıkacağım ve istifalarımızı sunacağım. Hükümet deneyimim burada sona eriyor." diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Mattarella'nın güçlü ve otoriter bir rehber olduğunu, bu durumu yönetmesini bileceğini dile getiren Renzi, şimdiden halefini selamladığını, kendisine şu ana kadar yapılanları ve yapılması gerekenleri bir dosya halinde sunacağını bildirdi.

Oylamada "Evet" oyu verenlerin değil kendisinin kaybettiğini ifade eden Renzi, ülkesinin iyiliği için çalıştığını ancak önemli bir değişim fırsatının kaçtığını söyledi. Renzi, referandumda aldıkları yüzde 40 civarındaki oyun önemli bir oran olduğunu ancak kazanmak için yeterli gelmediğini belirtti.

Referandumda reddedilen reformda yer alan Senato'nun üye sayısını düşürme maddesine atıf yapan Renzi, "Senatörleri koltuğundan etmek isterken, kendi koltuğumdan oldum. İtalyan siyasetinde kimse kaybetmez ama ben farklıyım. Kaybettim. Bunu boğazım düğümlense de yüksek sesle söylemek istiyorum. Ben zafere taşıyamadım ama gerçekten bu aşamaya kadar yapılması gereken neyse onu yaptım." değerlendirmesinde bulundu.

"Hayır" cephesine tebriklerinin yanı sıra mesaj gönderen Matteo Renzi, şimdi kendilerinden seçim yasasına ilişkin ciddi ve güvenilir teklifler beklediklerini söyledi.

Toplantıya eşi Agnese Landini ile gelen Renzi, bin günlük yorucu iktidarı boyunca kendisine destek veren eşi ve çocuklarına, ayrıca kendisini takip eden gazetecilere özel olarak teşekkür etti.

Öte yandan, Renzi'nin istifa konuşmasını yaptığı sırada başbakanlık sarayının dışına gelen bir grup muhalif de kutlama gerçekleştirdi. Grup, Renzi'nin istifasını şarkı ve marşlarla kutladı.

- Muhalefetten hemen istifa ve erken seçim çağrısı

Anamuhalefet partisi konumundaki 5 Yıldız Hareketi lideri Beppe Grillo da bloğunda "Güle güle Renzi. İtalyanlar, hemen seçime çağrılmalı." yazdı. Grillo, yapılması gereken en hızlı şeyin, "Italicum" adıyla anılan, Anayasa Mahkemesindeki yeni seçim yasasıyla erken seçimlere gitmek olduğunu vurguladı.

Silvio Berlusconi'nin partisi Forza Italia (İtalya İleri) adına açıklama yapan milletvekili Renato Brunetta da referandum sonuçlarının onaylanmasıyla Renzi'nin derhal istifa etmesi gerektiğini kaydetti.

Kuzey Birliği Partisi lideri Matteo Salvini, Renzi'nin bu sonuçlar doğrultusunda 2 dakika içinde istifa etmesinin elzem olduğunu belirtti. Salvini, şu anda Anayasa Mahkemesinde olan seçim yasasının bir şekilde parlamentoda onaylanıp, ülkenin erken genel seçimlere gitmesi gerektiğini söyledi.

Ülkede 5 yılda bir yapılan parlamento seçimleri gereği normalde şu anki yasama dönemi 2018'de sona eriyor.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER